Abú Dabí sa stáva globálnym trhom nielen pre kryptomeny.

Finančný orgán globálneho trhu v Abú Zabí (ADGM) zaviedol regulačný rámec pre činnosti v oblasti kryptomien po ukončení verejnej konzultácie. Takisto boli zverejnené aj usmernenia vysvetľujúce, ako sú teraz regulované činnosti s kryptomenami.

Peniaze sú oveľa viac než len mince a papiere, ktoré ľudia používajú ako prostriedok výmeny za služby a tovar. Od počiatku ľudskej evolúcie až dodnes peniaze alebo mena sprostredkujú obchod. V priebehu času prešli peniaze tiež evolúciou a mali niekoľko podôb. Výsledok alebo konečná hodnota je napriek tomu stále rovnaká, ľudia ich používajú na obchod.

Predtým sa transakcie točili okolo výmeny vo fyzickej forme. Ľudia využívali zákonné platidlo počas viktoriánskej éry. V súčasnosti došlo v technologickej oblasti k niekoľkým pokrokom. Súčasná a najkontroverznejšia forma alternatívy meny alebo fiat meny však priťahuje veľkú pozornosť. Satoshi Nakamoto zmenil svet, priniesol Bitcoinu a teraz je na svete viac ako 2000 kryptomien.

Kryptomena uľahčuje konvenčný finančný systém rovnakým spôsobom, akým funguje fiat mena. Kryptomena je však z hľadiska používateľov lepšia, pretože je neuveriteľne hmatateľná má digitálnu hodnotu, transakcie sú lacnejšie, rýchlejšie a je decentralizovaná.

Prečo si krajiny adoptujú kryptomeny ako alternatívu k fiat menám?

Fiat mena charakteristických krajín sa spolieha na centrálne banky svojich krajín. Okrem toho sú orgány zodpovedné za kontrolu kryptomeny na uľahčenie regulácie. Navyše, štandardná mena nie je anonymná a používatelia nad ňou nepreberajú úplnú kontrolu. Naopak, kryptomena spôsobuje decentralizáciu, čo znamená, že nikto nemá kontrolu nad danou kryptomenou, najmä nie centrálne banky.

Kryptomena je skôr špičkovou technológiou pre transakcie, ktoré vykonáva DLT. Okrem toho sa DLT, alebo Distributed Ledger Technology, šíri na viacerých zariadeniach v sieti, kde sa údaje výrazne synchronizujú bez zapojenia tretích strán. Na druhej strane, kryptomena používa na vykonávanie transakcií konsenzus, napríklad PoW alebo PoS.

Po celkom dlhú dobu sa kryptomena stala hlavným médiom transakcií medzi niekoľkými krajinami. Väčšina krajín, ktoré nemajú stabilné hospodárstvo, využívajú na jeho podporu kryptomeny. Najlepšie na tom je, že tento plán funguje a ekonomika sa v priebehu času stabilizuje. 

Jednou z krajín, ktoré otvorene hovoria o používaní kryptomien, sú SAE. V posledných rokoch sa SAE aktívne zúčastňujú na integrácií kryptomien do svojej ekonomiky prostredníctvom ADGM. Abu Dhabi Global Market je navyše medzinárodným bezcolným pásmom a finančným centrom v Abú Zabí. 

ADGM je medzinárodné finančné centrum v Abú Zabí, ktoré spolupracuje s globálnymi finančnými centrami, inštitúciami a regulačnými orgánmi s cieľom „rozvíjať a podporovať členské inštitúcie s regulačným rámcom, právnou jurisdikciou a atraktívnym podnikateľským prostredím, ktoré potrebujú pre udržateľný rast podnikania,“ opisuje jeho webová stránka. Dohľad nad trhom je Úrad pre reguláciu finančných služieb (FSRA).

Aké sú smernice Abú Zabí o kryptomenách?

Smernica naznačuje, že aktívum v podobe kryptomeny je digitálny spôsob výmeny. Okrem toho môžu ľudia s bydliskom v Abú Zabí ľahko začať obchodovať pomocou kryptomien. Avšak, hlavným cieľom bolo riešiť hroziace riziká, ktoré vznikajú pri obchodovaní s aktívami kryptomien. Dve konečné smernice, ktoré FSRA v Abú Zabí predložila, sú:

1. Cryptocurrency Assets Regulations and the Digital Security Offerings spadajú priamo pod riadiaci orgán, FSMR. (Implementované od 13. mája 2019)

2. ADGM Regulation of the Cryptocurrency Asset Activities. Táto regulácia je účinná od 14. mája 2019.

Regulačný rámec naznačuje, že ľudia musia mať povolenie od prevádzkovateľa trhu, depozitára a sprostredkovateľa. Potom, čo FSRA umožní osobe vykonávať výmenu kryptomien, tak môže urobiť.

Zdroj: https://newsaffinity.com/abu-dhabi-becomes-the-global-market-for-asset-and-cryptocurrency-exchange/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart