Ako ťažiť kryptomeny a ako ťažba funguje? Najčastejšie Otázky + odpovede

Z kritikov, ktorí mali voči kryptomenám predsudky sa v posledných rokoch stávajú tí, ktorí ich začínajú rešpektovať. Mnohí skeptici sa dnes na Bitcoin a ostatné kryptomeny pozerajú úplne inak a kryptosektor právom púta pozornosť. Aj v súvislosti s tým vzniká viac otázok. Ani zďaleka to už nie je len o dlhodobom nákupe alebo tradingu krypta. Ťažba je ďalšou čoraz viac populárnou možnosťou. Ako teda začať ťažiť kryptomenu? Čo k ťažbe kryptomien potrebujem? Ako to funguje? Oplatí sa to vôbec? Nižšie nájdete odpovede na tieto a aj ďalšie otázky.

Ak chcete vedieť ako ťažiť Bitcoin alebo iné kryptomeny, ste na správnom mieste. Na základe často dopytovaných otázok vám priblížime tento proces, na ktorom stojí existencia každej jednej kryptomeny.

  1. Čo je to ťažba (mining)?

Väčšina ľudí pozná ťažbu pod významom – že ide o proces, kedy vznikajú nové mince kryptomeny. Áno, toto je pravda. No ťažba má ešte jednu, ešte dôležitejšiu funkciu. Ak ty pošleš 1 BTC kamarátovi, túto transakciu musí niekto overiť, potvrdiť či je platná, či nie je sfalšovaná atď. A presne toto overenie vykonávajú ťažiari kryptomien. Každá transakcia musí byt schválená stovkami ťažiarov po celom svete (preto sú kryptomeny decentralizované). Absolútnym základom pre ťažbu Bitcoinov či iných kryptomien sú tzv. minere. Ide o výpočtovú techniku s enormne vysokým výpočtovým výkonom, ktoré dokážu realizovať milióny výpočtov za sekundu, vďaka čomu sa hodia na ťažbu/potvrdzovanie transakcií. Za túto prácu potom získavajú už vyššie spomenuté nové mince kryptomeny, ktoré popri overovaní produkujú.

2. Ako začať ťažiť kryptomeny už dnes?

Možností, ako vieš začať ťažiť je viacero. Aby sa kryptomena mohla ťažiť je nevyhnutné, aby ich bolo čím, resp. na čom ťažiť. Hoci by sa niekto mohol domnievať, že jeho herný počítač s 12 jadrami by nejaký ten Bitcoin vyťažiť zvládol, bol by to beh na dlhé trate a efektivita by bola naozaj mizerná. K tomuto účelu sa využívajú vyššie spomenúť špeciálne zariadenia – minere. Aké sú teda možnosti ako začať ťažiť BTC Či iné kryptomeny?

  1. GPU minere – ide o zariadenia, ktoré sú zostavené z najnovších grafických kariet a špeciálne upravených softvérov. Dokážete ich prepínať na ťažbu desiatok rôznych kryptomien (ethereum, zcash, monero ..)
  2. ASIC minere – ASICi sú špecializované zariadenia vyrábané priamo len na ťažbu kryptomien, vďaka čomu dosahujú násobne  vyššiu efektivitu než GPU minere (teda vyšší výkon v pomere k spotrebe a cene minera). Ťažbu n ASIC mienroch dokážeš prepínať na kryptomeny z 1 algoritmu (teda prepínaš medzi cca 20 rôznymi kryptomenami).
  3. HDD minere – pomerne nový, no cenovo dostupnejší druh ťažby, kedy sa pre ťažbu využívajú HDD – Hard Disk (pevné disky). Oproti GPU a ASIC strojom majú tieto počítače až o 80% nižšiu spotrebu a dlhšiu životnosť. Viac info TU.
  4. Cloud Mining – umožňuje „ťažičovi“ prenajať si výpočtovú techniku. Nie je potrebné tak vlastniť samotné minere. Nemusíte riešiť žiadnu elektrinu, hluk či starostlivosť o miner. Jednoducho si môžete prenajať plný výkon alebo časť výkonu stroja, a preto je možná výška investície často už od 200-300€. Všetky vyťažené mince sú používateľovi pripisované každých 24 hodín priamo na jeho wallet.
  5. Housing – Kúpa vlastného minera a uskladnenie na zmluvu v datacentrách. Detaily nižšie..

Najväčší predajca ASIC/GPU/HDD minerov a sprostredkovateľ služieb v oblasti ťažby kryptomien v „Česko- Slovensku“ Ako-Ťažiť-Kryptomeny.sk.

3. Aký je rozdiel medzi ASIC a GPU minermi?

Je tu 8 kľúčových rozdielov medzi ASIC a GPU minermi, no ten hlavný zásadný spočíva v tom, že zatiaľ, čo v prípade GPU techniky možno prepínať ťažbu na stovky rôznych kryptomien u ASIC počítačov je tento počet obmedzený na cca 20 vybraných kryptomien. Práve vďaka tomu je ale efektivita a teda aj ziskovosť ASIC minerov omnoho vyššia než u GPU rigoch. 

4. Čo je a Ako funguje Housing? A koľko to stojí?

Princíp Housingu si mnohí pletú s prenájmom ťažobného výkonu, kedy si len prenajímaš výkon a miner nevlastníš. V prípade Housingu ide o minere (výpočtovú techniku), ktoré vlastní samotný ťažiteľ kryptomeny (napríklad vy). A táto dodatočná služba k miningu rieši najčastejšie problém s miningom – nevyznám sa v mineroch, neviem to nastaviť, mám drahú elektrinu, nemám vhodné priestory, či nemám čas sa tomu venovať.

Housing teda znamená, že minere si fyzicky zakúpiť a môžeš si ich nechať uskladniť (spustiť) v špecializovaných datacentrách (mining farmách) – všetko na zmluvu a bez viazanosti. Teda ty vlastníš miner, donesieš ich fyzicky do dátových centier, kde sa spustia a napoja na tvoju krypto wallet. O nič sa teda nestaráš, 100% výťažkov ide každých 24/7 priamo na vaši peňaženku a ešte ušetríš na elektrine, pretože cena elektriny v datacentrách je väčšinou o 30-50% lacnejšia, než cena elektriny u teba doma. Žiadne ďalšie poplatky za uskladnenie, či správu neplatíš (všetko už je zahrnuté v cene elektriny). Ty teda ušetríš, datacentrum zarobí (pretože ich cena el. energie je ešte nižšia než za akú cenu elektrinu predajú tebe) a všetci sú spokojní. Aké sú ceny Housingu za konkrétne minere nájdete TU.

5. Čo je to ten Cloud mining?

Aby nedošlo k omylom, samotný Cloud mining je založený na prenájme výpočtovej techniky nie na jej kúpe. Nie ste tak vlastníkom fyzických minerov. Začať ťažiť môžete bez toho, aby ste museli v počiatkoch do ťažby investovať tisícky eur  za samotné zariadenia. Na ťažbe sa môžete podieľať už investovaním menšej sumy, rádovo v stovkách eur. Zároveň vám technika nezaberá doma miesto, neriešite žiadne poruchy či opravy a  šetríte aj na el. energii. Prenajať si môžete v datacentrách, ako ASIC tak i GPU minere. Zmluva je vždy na dobu určitú (štandardne na 1 rok). Ponuku na prenájom minerov nájdete aj na tomto ODKAZE.

6. Koľko dokážem reálne na ťažbe kryptomien zarobiť?

Tieto hodnoty sú veľmi individuálne, a to koľko vám ťažba zarobí záleží od samotnej investície a od spôsobu ťažby, ktorý využívate. Potrebné je takisto všímať si aktuálny prepočet ziskovosti. Napríklad prostredníctvom tohto kalkulátora. Ako príklad možno použiť miner Innosilicon A11 PRO ETH Miner. Aktuálne úplná novinka na ťažbu kryptomeny Ethereum. Cena mienra je približne 21 000 eur a mesačne dokáže vyťažiť kryptomeny v hodnote približne 5 800 eur (v čase písania článku).

Máte záujem o kúpu Minerov? Nakupovať môžete TU.

7. Ktoré kryptomeny sa oplatí ťažiť?

Zohľadniť treba cenu za elektrinu a tiež schopnosti minerov. Každý by chcel ťažiť Bitcoin, no Bitcoin ASIC minere majú extrémne vysokú spotrebu. Faktom teda je, že Bitcoin sa najviac oplatí ťažiť ak je cena vašej elektriny približne do 0,06 € / kwh. Pri cene 0,06 eur mesačne celkových výťažkov ide na elektrinu približne 25 %. Pri cene 0,07 centov a viac je preto rozumné ísť do ETH alebo Zcash minerov, ktoré jednak zarábajú omnoho viac a zároveň majú ešte podstatne nižšiu spotrebu než BTC minere. Aj preto pri ETH / Zcash ASIC mineroch pri bežnej domácej sadzbe elektriny zaplatíš za elektrinu len približne 4-15 % zo sumy, ktorú miner mesačne vyťaží.

8. Ktorý typ minera si pre ťažbu vybrať?

Poznáme 3 základne typy minerov – GPU/ASIC a HDD minere. Každý má svoje výhody aj nevýhody. Začneme ale postupne. V prípade HDD výpočtovej techniky je síce lákavá cenová dostupnosť a dlhá životnosť, no musíme vás sklamať, ich efektivita a ziskovosť je podstatne horšia než pri GPU a ASIC mineroch. HDD ťažia totiž len málo známe coiny ako Bitcoin HD a Burstcoin aj preto je ich návratnosť investície približne 5,5 roka. Preto rozhodne pozerať na ASIC alebo GPU minere. Ich rozdiely si už vysvetľovali vyššie a 8 kľúčových rozdielov medzi ASIC a GPU minermi nájdete aj v tomto odkaze.

9. Koľko musím do ťažby investovať, aby sa to oplatilo?

Hlášky o tom, že ťažiť v malom sa dnes neoplatí a musíš investovať desaťtisíce eur sú najväčším mýtom o ťažbe kryptomien bez akéhokoľvek logického podkladu. 

Ak je aktuálny čistý ročný zisk z ťažby u konkrétneho mineru napríklad 120% (po odpočítaní elektriny), aký je potom rozdiel, či vlastním 1 miner alebo 10 minerov? Žiadny (ak sa bavíme o percentuálnom zisku). Ak 1 miner totiž stoji napríklad 5000€, ročne teda zarobím 6000 € v čistom (teda investícia sa mi vráti po cca 10 mesiacoch) .

Ak si kúpim 10 minerov, zarobím 10x viac, teda 65 000 v čistom), no minere ma stáli takisto 10x viac, teda 50 000€. Nominálne som samozrejme zarobil viac, no percentuálny zisk sa nezmenil ani o cent. Je tu len jedna jediná výhoda pri ťažbe vo väčšom, a tou je množstevná zľava pri nákupe viacerých minerov. Avšak, o množstevnú zľavu je možne požiadať až pri počte 5 ks minerov a viac – táto zľava je vo výške len cca 1,5%. Na celkový zisk pri kúpe viacerých minerov to má teda minimálny vplyv. A neexistujú tu ani žiadne limity v minimálnom počte nakúpených kusov minerov. Ktokoľvek si môže kúpiť 1 miner alebo pokojne10. Rovnako aj v housingu si môžete nechať uložiť kľudne aj 1 ks minera a jednotková cena za kus je presne rovnaká bez ohľadu na to či housujete 1 alebo 10 ks minerov. Preto nemusíte investovať milióny na to aby sa to oplatilo.

10. Ak kúpim miner na Ethereum, môžem ťažiť aj iné kryptomeny?

Teda v preklade, aké všetky kryptomeny môžem ťažiť na 1 mineri? Toto závisí od toho, aký typ minera si zakúpite. ASIC minere sú primárne určené pre ťažbu menšieho počtu kryptomien (cca 20 rôznych na 1 mineri). GPU minere sú pre zmenu flexibilnejšie a ťažiť dokážu pomocou desiatok rôznych algoritmov, teda prepínať môžete ťažbu medzi desiatkami až stovkami rôznych kryptomien. Efektivita (ziskovosť) je však nižšia ako pri ASIC mineroch.

Najväčší predajca ASIC/GPU/HDD minerov a sprostredkovateľ služieb v oblasti ťažby kryptomien na Slovensku a v Česku Akoťažiťkryptomeny.sk.

11. Kde môžem sledovať, koľko môj miner zarába.

Dva spôsoby, akými si sleduješ výťažky (platí aj v prípade, keď máš miner napojený doma aj keď využívaš housing  datacentre). Prvý je cez rozhranie IP adresy minera. Tu môžete presne sledovať všetky údaje o vašom minere od výkonu, teploty minera, spotreby až po počet otáčok ventilátorov (všetky informácie o mineri – stroji). Cez IP môžeš takisto miner reštartovať, vypnúť, zmeniť ťažbu na inú kryptomenu (na 3 kliknutia). Cez IP adresu sa miner zároveň napája s, tzv. Mining Poolom, kde celá ťažba prebieha a tu zároveň monitoruješ výkon minera, koľko si presne vyťažil, aké sú denné/týždenné priemerné hodnoty a ďalšie štatistiky o ťažbe samotnej. V mining poole si zároveň vyberieš tvoju krypto-peňaženku, kam ti budú vyťažené kryptomeny každých 24/7 putovať.

12. Kde a ako často dostávam vyťažené kryptomeny?

Keďže miner funguje 24 hodín denne, 365 dní v roku, tvoje výťažky takisto smerujú z mining poolu priamo do vašej krypto-peňaženky. To v akých intervaloch si vyžadujete pripisovať hodnotu do krypto-peňaženky, určujete vy v nastaveniach Mining Poolu – napríklad, raz za 24 hodinách, každý týždeň či raz mesačne. Do peňaženky dostávate vždy kryptomenu, ktorú aktuálne ťažíte. Ak zmeníš ťažbu na inú kryptomenu, do mining poolu potom musíš zadať adresu peňaženky k tejto danej kryptomene.

13. Potrebujem k mineru dokúpiť nejaké príslušenstvo?

Ak využívate služby Housing, okrem zriadenia krypto-peňaženky nemusíte robiť a obstarávať nič navyše. Ak si kupujete miner domov, potrebujete na pripojenie dokúpiť len 2 veci. Bežný počítačový zdrojový kábel 230 V a 1x LAN kábel pre pripojenie k internetu.  Nepotr.bujete žiaden ďalší PC ani monitor. Miner (či už ťažíte s GPu HDD alebo ASIC) je samostatný počítač, ktorý beží úplne sám 24/7. Ďalší PC alebo notebook je potrebné k mineru napojiť len pri jeho prvom štarte (kvôli nastaveniu) na cca. prvých 10 minút. Po cca 10 minútach, kedy sa miner nastaví a spustí môžeš PC odpojiť a miner beží už úplne sám. Pri ťažbe doma ale rátajte s tým, že potrebujete vhodný priestor. Minere sú totiž pomerne hlučné. 

14. Aký internet na ťažbu potrebujem?

Potrebné je, aby bolo internetové pripojenie predovšetkým stabilné. Požiadavky na rýchlosť internetu (download rýchlosť) sú pri ťažbe absolútne minimálne. Presnejšie 7 Mbit za sekundu (aj ten pomalší domáci internet dosahuje hodnotu 35 Mbit/s). Dôležitejším faktorom je skôr tzv. odozva internetu (PING / latencia), ktorého hodnota by nemal dosahovať hodnotu viac ako 50 ms (teda do 50ms). Minere (aj ASIC aj GPU môžeš dokonca napojiť aj cez WiFi sieť alebo dokonca mobilný internet. Pri pomalšom internete bude ťažba prebiehať, no treba rátať s o niečo nižšou efektivitou, než aká by bola za ideálnych podmienok. To, či je rýchlosť a ping tvojho internetu dostatočný, skontroluješ napr. na týchto stránkach

15. Ako miner napojiť a spustiť?

Po kúpe minera je ideálne sa riadiť inštrukciami predajcu alebo poskytovateľa služieb. Predajca Ako-Ťažiť-Kryptomeny.sk dokonca ponúka napojenie a spustenia minerov úplne zadarmo. Vo všeobecne však nejde o nič náročné.

V skratke: stačí mať k dispozícii desktop alebo notebook (len pre prvé spustenie), 1x 230 V zdrojový kábel a 1x LAN kábel (prípadne WiFi adaptér či mobilný internet)

  • Miner pripojíte k LAN káblu a káblom do elektrickej zástrčky (alebo adaptér).
  • Pomocou PC / NTB sa cez IP adresu prihlásime do rozhrania minera, kde jednoducho vložíme 2 údaje. A to URL adresu mining poolu a adresu krypto peňaženky, kde budú putovať všetky vyťažené kryptomeny. To je všetko. Miner sa do cca 5 minút naplno rozbehne a týmto sa spúšťa ťažba a miner zarába.
  • Počítač môžete odpojiť a miner už beží úplne sám. 
  • Výkon aj výťažky si sledujete v mininig poole / IP adrese minera (odkiaľkoľvek na svete).

Máte záujem o kúpu minerov? Nakupovať môžete TU.

Článok je sponzorovaný.

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart