Americký profesor ekonómie: Bitcoin je iba pre hlupákov

Kryptomenová komunita si za posledné roky určite zvykla, že býva často terčom posmeškov a urážok zo strany ekonómov, bankárov alebo politikov. Najmä ekonómovia sa však vyžívajú v tom, že dávajú kryptomenovým nadšencom pocítiť, ako veľmi zlé finančné rozhodnutia robia v prípade, že do kryptomien investujú. Samozrejme, že sa nájde množstvo „investorov“ do kryptomien, ktorí by im dali za pravdu, keďže kúpili Bitcoin na hodnote 19 000 dolárov a odvtedy tak len strácajú peniaze. Avšak táto skupina tvorí iba malú percentuálnu menšinu a tak by bolo veľmi nesprávne hádzať všetkých do jedného vreca.

Fanúšikovia Bitcoinu sú gambleri

Steve Hanke, profesor na Johns Hopkins University, kde vyučuje aplikovanú ekonómiu, je práve jedným z tých, ktorému nerobí problém posúdiť celú kryptomenové komunitu iba na zákade toho, koľko (ne)vie o Bitcoine a kryptomenách. Podľa jeho názoru je totižto Bitcoin iba pre finančne nevzdelaných, pričom sa odvoláva na štúdiu Bank of Canada (centrálnej banky Kanady), ktorá robila  v auguste prieskum spojený s kryptomenami a tým, kto do nich investuje.

„Prieskum Bank of Canada poukazuje, že pravdepodobnosť, že Kanaďania investujú do kryptomien je až dvojnásobne vyššia u tých, s nízkou finančnou gramotnosťou. To iba potvrdzuje staré príslovie, že každú minútu sa narodí jeden hlupák.“

To odznelo na jeho Twitteri, pričom odkazoval na prieskum, v ktorom malo byť vlastnenie kryptomien prepojené s finančnou gramotnosťou opýtaných. Jeho názor voči kryptomenám však môže byť čiastočne prekvapivý. Steve Hanke je totižto americký profesor, ktorý je zameraný na aplikovanú ekonómiu, pričom vydal niekoľko prác a článkov na témy hyperinflácie, dolarizácie alebo privátizácie. Rovnako je tiež traderom na komoditných a menových trhoch. Práve preto by sa očakávalo, že takýto človek si dá aspoň námahu sa na kryptomeny pozrieť detailnejšie predtým, ako ich odsúdi na základe jedného prieskumu.

Prečítajte si tiež: DEX burza Uniswap prekonala v mesačných objemoch Coinbase

Hanke ale nie je kryptomenovým expertom. A to ani zďaleka. Potvrdil to ešte v auguste tohto roku, kedy sa vyjadril, že Bitcoin by mal byť viazaný na zlato, čím iba potvrdil, že jeho pochopenie najväčšej kryptomeny je na bode mrazu.

Prieskum Bank of Canada + “Big Three” test

O čom teda celý prieskum kanadskej centrálnej banky bol? V jednoduchosti povedané iba o určení toho, či sú respondenti finančne vzdelaní alebo nie a následne toho, či vlastnia kryptomeny alebo nie. Z výsledkov vyplýva, že Bitcoin vlastnia iba 4% z finančne vzdelaných ľudí, pričom pri finančne nevzdelaných ľuďoch je to 8% a teda dvojnásobok. Rovnako z prieskumu vyplynulo, že finančne vzdelaní ľudia vedia o Bitcoine viac, avšak snažia sa strániť investície do tohto aktíva.

Výsledky z tohto prieskumu padnú vhod všetkým kryptomenovým kritikom. Je tomu tak preto, že množstvo rôznych štúdii za poslednú dekádu potvrdilo, že finančne menej vzdelaní ľudia míňajú na kasína, gambling a lotérie oveľa viac peňazí, ako finančne vzdelaní. A práve preto sa už začínajú oháňať aj týmto prieskumu, z ktorého podľa nich vyplýva, že investovanie do kryptomien robia najmä finančne nevzdelaní ľudia a ide v ich prípade hlavne o gambling.

A na základe čoho určili ľudia robiaci tento prieskum to, či ste finančne vzdelaní alebo nie? Iba na základe Big Three testu, ktorý sa stal akousi celosvetovou metrikou vyjadrujúcou vašu finančnú gramotnosť. Tento test nájdete na tomto linku. Vrelo vám odporúčame si ho vyskúšať, keďže ide len o tri krátke otázky. Následne sa sami kľudne zamyslite, do ktorej kategórie by ste patrili vy a či to správne odzrkadľuje stav toho, ako na tom skutočne kryptomenový svet je.

Zdroje:https://u.today/, https://twitter.com/, https://www.aier.org/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart