Až 7 centrálnych bánk vydalo dokument o CBDC – aký majú názor na vlastné digitálne meny?

Central bank digital currencies (skrátene CBDC – digitálne meny centrálnych bánk) sú stále viac a viac spomínané v médiách. A nie je to iba kryptomenovou komunitou, ale svoju pozornosť si získavajú práve v očiach samotných centrálnych bánk. Tie zverejňujú takmer každým týždňom viac nových informácii o tom, aký majú k tomuto typu digitálnych mien prístup. Zdá sa, že ten závisí nielen od konkrétnej centrálnej banky, ale takisto aj od konkrétnych centrálnych bankárov, ktorých vyjadrenia sa niekedy zdajú protichodné. Teraz však ale až 7 centrálnych bánk (v spojení s „centrálnou bankou centrálnych bánk“) vydalo spoločný report, z ktorého vám prinášame tie najpodstatnejšie informácie.

Ako by mali CBDC vyzerať?

Iba dnes vydalo 7 centrálnych bánk spolu s Bankou pre medzinárodné zúčtovanie (Bank of International Settlements – BIS) 26-stranový dokument, v ktorých popísali, ako by mohla fungovať nová generácia „peňazí.“ Americký Federal Reserve, britská Bank of England, švédska Riksbank, japonská Bank of Japan, kanadská Bank of Canada, švajčiarska Swiss National Bank a Európska centrálna banka sa spojili, aby v tomto dokumente vyjadrili svoj názor na CBDC.

Cieľom tohto dokumentu bolo načrtnúť možné využitie CBDC, ale takisto aj základné princípy, na ktorých by mali fungovať. Vyplýva z neho najmä to, že digitálne meny by nemali byť brané ako náhrada za fiat, ale slúžiť ako doplnok. Rovnako si však tieto inštitúcie uvedomujú potrebu prechodu do digitálneho sveta, keďže ako sami uviedli, digitálne platby zažili v poslednom období „enormný rast“ na popularite. CBDC majú taktiež slúžiť ako inovatívny a flexibilný spôsob, akým sa budú implementovať nové monetárne politiky. Nemali by tak ani narúšať rovnováhu aktuálneho systému (ak tam nejaká je).

BIS konkrétne verí, že CBDC by mohli byť výborným spôsobom, ako zachytiť a rovnako aj nasýtiť rastúci apetít spotrebiteľov po tejto platobnej možnosti. Podľa daného dokumentu má byť implementovanie aj reakciou na rýchlo sa meniaci svet, pre ktorý sa centrálne banky aktuálne snažia vytvoriť najvhodnejšiu platobnú formu a monetárny systém.

Čína naďalej vedie

Na koniec však bolo vyhlásené, že to, že sa o CBDC zaujímajú a že tento možný platobný systém skúmajú, ešte neznamená, že ho do svojej infraštruktúry na isto implementujú. Každá jedna z týchto bánk ale verejne vyhlásila, že na vlastnej digitálnej mene už istý čas pracuje, pričom veľmi dobre na tom má byť najmä švédska Riksbank, ECB a aktuálne aj FED, ktorý začal na vývoj digitálneho doláru tlačiť potom, čo Čína spúšťa stále viac a viac testovaní.

Prečítajte si tiež: Bitcoin v pohybe – čo zapríčinilo rýchly rast a na čo si dávať pozor?

Niektorí dokonca vnímajú práve tieto dokumenty ako reakcie na to, ako rýchlo sa hýbe Čína vpred a snažia sa tak dať najavo, že aj ostatné centrálne banky pracujú na vývoji svojich digitálnych mien. Čínska ľudová banka totižto „šľape“ pravdepodobne najlepšie zo všetkých, keďže sa predpokladá, že do jedného roku by mohla byť schopná, spustiť digitálny yuan v celej krajine. Dokonca iba prednedávnom sa vyjadrila, že bolo celkovo vykonaných 3,1 milióna transakcii prostredníctvom digitálneho yuanu v celkovej hodnote 162 miliónov dolárov.

Zdroje: https://www.coindesk.com/, https://www.theblockcrypto.com/, https://cointelegraph.com/,

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart