Bitcoin “halving” alebo delenie sa pomaly ale isto blíži.

Bitcoin je jedinečná technológia a vďaka svojim unikátnym vlastnostiam je predurčený stať sa tzv. hard money, ktoré nemôže nikto len tak vyrobiť, vytlačiť a svojvoľne zvýšiť ich počet. Jednou z najdôležitejších súčastí Bitcoinu je koncept tzv. “halvingu”.

Bitcoin je jedinečná technológia. Má podobné črty ako tradičné aktíva, ale zahŕňa aj aspekty, ktoré sme predtým nepoznali. Preto sa nemôže posudzovať len ako zvyčajný investičný produkt alebo len peniaze.  Bitcoin je komplexný systém podobne ako jazyk, ktorým rozprávame, založený na decentralizovanom softvére, ktorý používajú a udržujú desať tisíce jednotlivcov.

Jednou z najdôležitejších súčastí Bitcoinu je koncept tzv. “halvingu “. Toto je veľmi dobre pochopené v krypto kruhoch, napriek tomu ale absolútne nepochopené alebo neznáme pre väčšinu ľudí, investorov, nadácie, štátne investične fondy a ostatné inštitúcie.

Ak chcete pochopiť halving a jeho potenciálny vplyv, existuje niekoľko faktov, ktoré treba vedieť:

1. Bitcoin je deflačná mena. Má fixne daný počet 21 miliónov v obehu a keď budú všetky distribuované, každý stratený Bitcoin zníži jeho objem v obehu.

2. Distribúcia Bitcoinu je jasne prednastavená. Približne každých 10 minút odmeňuje Bitcoin softvér tých, ktorí prevádzkujú sieť (mineri) s vopred určeným množstvom Bitcoinov ( bloková odmena). Táto odmena je rozdelená medzi minerov na základe niekoľkých faktorov.

3. Harmonogram tejto odmeny Bitcoinov ma klesajúci charakter a je tým pádom dezinflačný. Bloková odmena začala na 50 BTC a je navrhnutá tak, aby sa znížila o 50% každé 4 roky. K dnešnému dňu sa odmena znížovala už dvakrát z 50 BTC na 25 BTC a následne na súčasnú blokovú odmenu 12,5 BTC.

4. V máji 2020 dôjde k ďalšiemu zníženiu o polovicu. To nám prinesie blokovú odmenu 6,25 BTC rozdelenú približne každých 10 minút.

Hoci mnohí ľudia chápu všeobecnú koncepciu halvingu, historický vplyv nemožno podceňovať. Tento systémový šok teoreticky každému pripomína nedostatok alebo vzácnosť digitálnej meny, pričom v skutočnosti drasticky znižuje množstvo Bitcoinu, ktoré sa denne dostáva do obehu.

Sme asi rok od ďalšieho halvingu, čo naznačuje, že na obzore je zrejme vážny býčí trh. Pôvodný finančný systém (banky, investičné spoločnosti, inštitucionálni investori atď.) vo všeobecnosti nevenoval Bitcoinu pozornosť počas predchádzajúcich čiastkových míľnikov, takže by nás nemalo prekvapiť, že mnohí z nich budú nepripravení aj teraz. Je zrejmé, že minulosť nie je nevyhnutne veľkým prediktorom budúcnosti, ale ekonomika ponuky a dopytu je stále platným konceptom.

Ako hovorí môj kamoš Laco , “tik … .tak … .tik … …” hodiny pomaly ale isto bežia až do ďalšieho halvingu a môj odhad je, že väčšina ľudí bude ľutovať – že to neurobili, nekúpili viac Bitcoinov počas medvedieho trhu.

Pamätajte, že pri nákupe volatilného aktíva ako je Bitcoin treba použiť metódu priemerných nákladov takže nakupujem postupne a nepreferujte terajšiu spotrebu pred budúcou ale opačne. Mysli na budúcnosť a Bitcoin sa postará o zvyšok.

Autor: Julius

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart