Bitcoin halving – čo to je a ako hýbe s cenou?

Každé štyri roky sa Bitcoin podrobuje dôležitej udalosti známej pod pojmom „halving“ čo znamená znižovanie odmien za polovicu. Prvý krát sa to stalo v roku 2012 a potom v roku 2016. história sa bude opakova v rokoch 2020 a 2024. Ako pokles na polovicu prebieha a aké dôsledky má na cenu si preberieme v tomto článku.

Odmena za ťaženie

Každý deň sa niekoľko tisíc wattov elektrickej energie odvádza na ťažbu Bitcoinu. Cieľom je podporovať sieť a získať lacnejší bitcoin, ktorý je potom možné predať na burzách za vyššie ceny.

Každý vyťažený blok obsahuje odmenu a tá je pripísaná tomu, kto úspešne vyrieši matematickú rovnicu. Odmena musí byť primeraná, aby bola dostatočne silným stimulom pre pokračovanie v ťažení. Na druhú stranu nemôže byť príliš vysoká, pretože by spôsobila nadmerné zásobovanie a znížila tak hodnotu meny.

Bitcoin halving

Keď Satoshi Nakamoto vytvoril bitcoin,odmena za vyťaženie jedného bloku bola 50 BTC. Vo whitepapperu sa píše, že odmena sa zmenší po každých 210 000 blokoch (čo sú približne štyri roky). Po posledných dvoch halvingoch je súčasné odmena v bloku 12,5 BTC. V roku 2020 to bude 6,25 a tak ďalej. Konečný blok by mal byť vyťažený niekedy okolo roku 2140. Ak vtedy budú ešte kryptomeny existovať, ťažiari budú zarábať primárne na transakčných poplatkoch.

Halving zo sebou nesie dve výhody:

  1. Takýto spôsob predĺži životnosť systému odmeňovania z dôvodu , že dôjde k dlhšiemu časovému obdobiu, počas ktorého bude ťažba možná.
  2. Halving pomáha k stálemu nárastu ceny, pretože počet nových bitcoinov klesá. Keď sa skutočné náklady na ťažbu zvyšujú, spôsobí to zvýšenie obchodnej ceny každého bitcoinu. Zvýšenie ceny tiež spôsobuje obmedzená ponuka.

Kam až môže cena vystreliť

Bitcoin zažila svoj prvý halving  28. novembra 2012, pričom odmena klesla z 50 na 25 bitcoinov na blok. Cena sa vtedy pohybovala okolo 12,5 dolárov. Do februára 2013 sa cena zvýšila na približne 30 dolárov. Ťažiarom sa teda znížila odmena v BTC, ale cena v USD sa navýšila o viac než 100%. V apríli 2013 sa už cena pohybovala na 180 USD.

Rok po halvingu v roku 2016 dosiahla cena BTC svoje rekordné maximum 20.000 dolárov. Ďalší halving nastane 22. mája 2020, tak si radšej pomaly a postupne robme zásoby.

Zdroj: 1 2


Teraz je ten správny čas si zvoliť kryptomeny, ktoré v budúcnosti budú stáť za to. Vďaka naším analýzam a informáciám, ktoré s vami zdieľame, vám uľahčíme rozhodovanie a pomôžeme vám na vašej ceste svetom kryptomien ? Navyše stíhate akciové ceny, ktoré platia už len pár dní.

CHCEM VSTÚPIŤ DO VIP SKUPINY 

                                                                      Obchod z 27.8.: 

 

Obchod z 20.8.: 

Obchod zo 17.8.: 

CHCEM VSTÚPIŤ DO VIP SKUPINY 

Čo hovoria ostatní ? 

 

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart