Čo by sa stalo keby sa Satoshiho mince presunuli?

Na transakciach Bitcoinu už nevidíme nič pozoruhodné; dejú sa sto-tisíckrát denne. Existuje však jedna sada adries, ktorých obsah je ostro sledovaný. Ak by sa obsah jednej z týchto peňaženiek presunul, vyvolá to pravdepodobne celosvetové titulky a krypto trh by začal šalieť. Dôvod je jednoduchý- tieto peňaženky patria Satoshi Nakamoto-vi a ak sa jeho mince začnú hýbať, nič už nebude také ako predtým.

Špekulácia o ďalšom Satoshi pohybe

Špekulácie o tom, čo by sa stalo, keby sa Satoshiho mince začali hýbať, je ekvivalent bojovej hre. Nie je to o dohadoch, inými slovami: je to vážne cvičenie pre udalosť, ktorá keby sa prejavila, mala by vážne dôsledky. Predstavme si, že sa zajtra zobudíme a dozvieme sa, že odhadovaný Satoshiho miliónov BTC po takmer desaťročnej prestávke presunul napríklad na nejakú z najznámenších krypto búrz.

Aký bude váš ďalší krok? Budete v panike predávať? Alebo máte FOMO k nákupu ešte viac BTC? Alebo budete pozerať na Blockchain a čakať, snažiac sa zistiť ďalší Satoshiho ťah? Pravdepodobne je dobrý nápad zamyslieť sa nad tým teraz, pretože ak sa Satoshiho mince niekedy premiestnia z ich súčasného miesta niekam inam, budete mať len pár minút na to ako to vyriešite predtým ako to pohne s trhom.

Tri scénare

Pre pochopenie ako by zareagoval trh, je potrebné zvážiť, kto by mohol byť tvorcom Bitcoinu. Existujú tri racionálne hypotézy:

1. Satoshi je jednotlivec, v našom prípade mu nechajme pomenovanie Satoshi Nakamoto.

2. Satoshi je skupina ľudí, ktorých budeme nazývať Hal Finney, Nick Szabo a Gavin Andresen.

3. Satoshi je vládna agentúra, ktorú kvôli účelu argumentácie nazveme Národná bezpečnostná agentúra (National Security Agency)

Z týchto troch scenárov by číslo 1 predstavovalo najväčšiu neznámu. Na jednej strane by presun mincí pána, alebo pani Satoshi vyvolali spočiatku paniku na trhu, pretože by to bolo vnímané ako zníženie hodnoty tohto milióna BTC ich vlastným stvoriteľom. Na druhej strane, ak by incident predpovedal Satoshiho návrat a jeho/jej  odhodlanie prispieť k rozvoju Bitcoin Core to by mohol byť pre Bitcoin začiatok extrémne silného bíčieho trhu. Najmä ak by Satoshi potom preukázal svoje odhodlanie si nikdy dané BTC nevyplatiť.

Ak Satoshi sú viacerí

Ak je Satoshiho identita dielom niekoľkých ľudí, ako to už bolo teoretizované, pohyb mincí z jednej z najstarších peňaženiek by mohol signalizovať niečí nesúhlas, čo prinútil jedného z otcov, zakladateľov Bitcoinu, aby presunuli svoje zásoby na predaj. Ak sa to stane, môžeme očakávať obrovskú volatilitu, možno ďalši fork a nesúhlas ďalšich zakladateľov. Jediným pozitívom tohto scénaru je to, že ak je Satoshi prácou troch ľudí, mohlo by to znamenať, že iba jedna tretina ich jedného milióna BTC by bola zdampovaná. Dokonca by to znamenalo, že 330 tisíc BTC, ktoré by boli vypustené na otvorený trh, by boli celkom zbytočné.

Sebadeštrukcia vlastného diela

Tretia možnosť – že Bitcoin bol vyvinutý vládnou agentúrou, ako je NSA – je možno najzaujímavejšia. Bitcoin používa funkciu hash SHA256- čiastočne vyvinutú NSA, a preto nie je prekvapujúce, že mnohí majú podozrenie, že kryptomeny sú dielom tejto agentúry.

Ak agentúra vlastní jeden milión BTC, jednoducho počká, kým Bitcoin začne ohrozovať globálny finančný systém, a potom začne presúvať mince zo Satoshiho peňaženky. Bitcoin by sa pomaly zrútil a stratila by sa dôvera v decentralizovanú kryptomenu. Ak CIA alebo NSA vytvorili Bitcoin, pohybom mincí by ho vlastne pochovali.

Záver

Bez ohľadu na to, ktorý scenár by nastal, pre bitcoin hodlerov je tu vždy nádej. Ak by sa mince pohli tak z krátkodobého až strednodobého hľadiska by to určite znížilo cenu. Z dlhodobého hľadiska sú účinky takéhoto manévru obmedzené. Samozrejme, takmer určite to zníži cenu, ale nezničí to, čo robilo Bitcoin tak výnimočným na prvom mieste: decentralizovaná P2P mena, ktorú nikto nemôže cenzurovať alebo kontrolovať. Satoshi, ak sa on alebo oni vrátia, môže spomaliť rast Bitcoinu, ale nebude mať žiadnu moc ho úplne zastaviť. Jeho existenciu už nemožno zvrátiť.

1

Záverečný webinár o technickej analýze v nedeľu 7.7. o 20:00 bude o indikátoroch.

Príďte sa naučiť niečo nové a užitočné. 

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart