Čo odporúča správa EÚ regulačným orgánom ohľadom kryptomien?

Nedávna správa uverejnená Európskym parlamentom odporúča politickým činiteľom a regulačným orgánom, aby neignorovali kryptomeny a nepokúšali sa ich zakázať. Diskutuje o zaobchádzaní s kryptomenami, o ich zdaňovaní, ako aj o možnom vplyve na finančné systémy a centrálne banky pri vydávaní peňazí.

Európsky parlament vydal hĺbkovú analýzu s názvom “Virtuálne meny a menová politika centrálnych bánk: Výzvy, ktoré sú pred nami.” Tento dokument uvádza, že virtuálne meny sa často označujú ako “kryptomeny”, pretože väčšina z nich sa vo veľkej miere spolieha na používanie kryptomenových algoritmov. Autori analýzy uviedli:

,,Dokument špecificky definuje virtuálne meny ako súkromné ​​peniaze, ktoré sú zvyčajne decentralizované, existujú výhradne v digitálnej forme, väčšina z nich je založená na technológii blockchain a má globálny význam. Regulačné orgány by mali virtuálne meny posudzovať ako akýkoľvek iný finančný nástroj v pomere k ich trhovému významu, zložitosti a súvisiacim rizikám. Vzhľadom na ich celosvetový charakter sa odporúča zosúladiť tieto predpisy vo všetkých jurisdikciách. Okrem toho odporúčame, aby sa investície do kryptomien zdaňovali, podobne ako investície do iných finančných aktív.”

V dokumente sa diskutuje aj o potenciálnom vplyve kryptomien na finančné systémy, ako aj o tom, či môžu narušiť monopolné postavenie centrálnych bánk pri vydávaní peňazí. Po analýze vplyvu kryptoinvestícií na menovú politiku autori dospeli k záveru, že je nepravdepodobné, že by digitálna kriminalita mohla konkurovať štátnym menám v centrálnych bankách, napriek relatívnemu úspechu bitcoinu a jeho následovníkov na trhu.

Citujúc, že ​​celková trhová kapitalizácia všetkých kryptomien bola v apríli nižšia ako 300 miliárd dolárov a v Spojených štátoch amerických sa na konci roka 2017 približovala na 14 miliárd dolárov, takže menová dominancia hlavných centrálnych bánk a fiat mien sa zdá byť v blízkej budúcnosti neporušená.

Autori sa však domnievajú, že perspektívy môžu vyzerať odlišne v menších jurisdikciách, najmä v krajinách, kde suverénna mena nie je stabilná  z dôvodu politickej a ekonomickej neistoty.

,,Dopyt po kryptomenách nezmizne a všetci činitelia by ich mali brať vážne. Ekonómovia sa síce pokúšajú zamietnuť virtuálne meny, považujú ich za podvody alebo jednoducho za vhodný nástroj na pranie špinavých peňazí, avšak virtuálne meny reagujú na skutočný dopyt na trhu a s najväčšou pravdepodobnosťou na ňom dlhší čas pobudnú.”

V extrémnych prípadoch, ako napríklad v období hyperinflácie, finančnej krízy, politických nepokojov alebo vojny, sa môžu stať prostriedkami menovej náhrady v jednotlivých ekonomikách. Napriek ich technologickému pokroku a celosvetovému dosahu nepredstavujú hrozbu pre centrálne banky a nie sú schopné napadnúť dominantné postavenie štátnych mien a menovú politiku.

Pokiaľ hlavné obchodné platformy a finanční sprostredkovatelia nebudú akceptovať platby vo virtuálnych menách, ich transakčná úloha zostane obmedzená a budú plniť tretiu funkciu peňazí- úložisko hodnoty – to znamená, že budú slúžiť  len ako jeden z mnohých investičných aktív.

“Politici a regulačné úrady by nemali ignorovať virtuálne peniaze, ani sa ich pokúšať zakázať. Obidva tieto extrémne prístupy nie sú správne.”

1

Záverečný webinár o technickej analýze vás naučí ako používať jej indikátory.

Už túto nedeľu 8.7. o 20:00.

 

 

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart