Decentralizovaná sociálna sieť Gab sa rýchlo sa rozširuje.

Gab, open source sociálna sieť, ktorá sa pýši „slobodnou rečou“, sa stala centrom pre pravicový radikalizmus. Napriek kontroverzií sa však decentralizovanej platforme darí a úspešne sa rozširuje.

Prvýkrát sa GAB objavil na verejnosti v roku 2018, keď v synagóge Strom života v Pittsburgu zahynulo 11 osôb. Malý web pre sociálne médiá bol okamžite zaplavený antisemitskými komentármi a bol dokonca krátko vypnutý po tom, čo strelec potvrdil, že ho navštevoval.

Napriek týmto obvineniam Gab prežil a dokonca prosperuje. V júli sa presunula na decentralizovaný model, aby sa predišlo tomu, že sa prepne do režimu offline, ako pred 8 týždňami po streľbe El Paso. Tiež sa snaží integrovať kryptomeny ako napríklad prehliadač Brave a získať financovanie výlučne v Bitcoine.

Zdá sa, že stratégia funguje. Od januára do júla tohto roku vzrástla návštevnosť takmer o 200%. Jedineční návštevníci tohto webu narástli až o 180%. Šéf Gabu Andrew Torba tvrdí, že sieť má teraz jeden milión účtov a za posledných 30 dní mali okolo 1,8 milióna nových návštevníkov.

Gab chce ďalší rast

Torbov cieľ je, aby sa Gab stal „decentralizovanou“ verziou Fox News alebo Drudge. Pri porovnaní s Drudge Reportom, ktorý má 163 miliónov návštev za mesiac, Torba hovorí: „Naozaj si myslíte, že je pre GAB nereálne zachytiť až 50 percent tohto trhu? Pretože sa to deje. “Aj keď je spor o tom, aky veľký sa Gab môže stať, existuje relatívna zhoda v tom, že sieť sa bude naďalej rozširovať.

Torba raz tvrdil, že Gab nie je ani „krajná pravicová sociálna sieť“, ale „sociálna sieť slobodného prejavu“. Musíme si však položiť otázku, prečo všetky predpokladané „zóny slobodného prejavu“ majú tendenciu spájať to najhoršie.

Myšlienka založiť Gab v skutočnosti nevznikla z politiky, ale z rozčarovania zo Silicon Valley. Ako Torba povedal Gab bol miestom pre tých používateľov, ktorých zakázali „tyrani zo Silicon Valley, ktorí ovládajú ich centralizované siete.“

Podnikanie prosperuje

Vzhľadom na právnu neistotu platformy by existoval len malý dôvod na jej pokračovanie, ak by nebola tiež lukratívna. Ale je to tak. Gab nedávno predstavil „GabPro“, ktorý overuje používateľov, poskytuje im e-mailovú adresu Gab a možnosť odovzdávať väčšie súbory a videá.

Platforma sociálnych médií funguje tiež ako pridružená spoločnosť s rôznymi službami VPN a dokonca predáva tovar. Divízia merchandisingu navyše naväzuje partnerstvo s firmou, ktorá umožní platby v Bitcoinoch. S tým, že nové miesto je odolné cenzúre vďaka decentralizovanému modelu, môžeme očakávať, že kontroverzná platforma bude naďalej rásť.

Zdroj : https://beincrypto.com/as-social-network-gab-looks-to-decentralize-it-rapidly-expands/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart