DeFi má za sebou krvavý september – ide len o korekciu alebo sa končí hype?

DeFi (sektor decentralizovaných financií) je nepochybne jedným z hlavných kryptomenových ťahúňov tohto roku. Táto časť kryptomenového sveta dokázala narásť niekoľkonásobne nielen v počte projektov, ale takisto aj na celkovej trhovej kapitalizácii za menej ako pol roka. Tento rast takisto prospel napríklad Ethereu, na ktorom je postavená drvivá väčšina DeFi projektov. Ako sa však zdá, tak letný hype tohto sektora sa spomalil, pričom v septembri drvivá väčšina týchto projektov zaznamenala straty.

Spomalenie, prirodzená korekcia alebo koniec hypu?

Podľa dát zo spoločnosti Messari sa až 93% všetkých DeFi projektov v septembri ocitlo v červených číslach. Výrazné straty zaznamenali projekty ako bZx Network (-85%), Curve (-78%), Swerve (-76%), Ren (-57%), Balancer (-53%)  alebo Synthetix (-34%). Neišlo tak iba o obyčajné neznáme DeFi projekty, ale takpovediac o tie, ktoré celý sektor ťahajú hore. Curve, Synthetix, Balancer alebo AAVE (so stratou 29%) patria určite medzi tie najpodstatnejšie DeFi protokoly, platformy a projekty, ktoré pomáhajú tomuto sektoru rásť.

Ako poukazuje stránka CoinGecko, väčšina z týchto projektov stratila najmä koncom septembra. V poslednom septembrovom týždni malo stratiť až 72% všetkých DeFi projektov na svojej hodnote, pričom iba včera sa prepadli o 10 – 20% aj také projekty ako Chainlink, Yearn.finance alebo UMA. Aj tieto projekty patria medzi tie najväčšie a najrozšírenejšie, minimálne podľa celkovej trhovej kapitalizácie, ktoré DeFi sektor zatiaľ má.

Samozrejme, že slabší mesiac (alebo v prípade niektorých projektov iba týždeň, či zopár dní) určite neznamená žiadnu katastrofu. Množstvo z DeFi projektov totižto spravilo stovky až tisícky percent za krátke obdobie a tak sa dalo očakávať, že skôr či neskôr príde ku korekcii. Jej dĺžka ani hĺbka sa predpovedať zatiaľ nedá ani zďaleka, keďže množstvo z týchto projektov len vyletelo do nebies bez toho, aby vytvorili nejaké podstatné levely supportov a rezistencii.

Zdravá korekcia alebo koniec hypu?

Dôležité bude teraz ale sledovať najmä to, ako sa bude dariť celému tomuto sektoru v najbližších týždňoch. Pokiaľ sa bude jeho trhová kapitalizácia pomaly prepadať a s ňou stratia aj tie najväčšie projekty, tak sa môže DeFi dostať do problémov. Na druhú stranu ale treba dodať, že podľa stránky DefiPulse je v tomto sektore takmer 11 miliárd dolárov, čo stále značí viac ako 1 000 % nárast celého sektora len od marca tohto roku. Priestoru na zdravú korekciu je tam tak určite viac ako dosť.

Prečítajte si tiež: Grayscale Investments vlastní už viac ako 2,5% bitcoinov v obehu – ide o problém do budúcnosti?

Samozrejme, že veľké slovo bude mať aj Bitcoin, ktorý vie výrazne ovplyvniť pohyb tohto sektora. Určite sa preto oplatí sledovať aj to, aký je trend a sentiment na najväčšej kryptomene, čo môže pomôcť s určením toho, kam sa bude hýbať aj DeFi. Na teraz však platí, že tento sektor zaznamenal iba korekciu zo svojich predošlých pohybov, ktorá je pre budúcnosť decentralizovaných financií iba zdravým vývojom. Zatiaľ tak určite netreba lámať palicu nad týmto sektorom.

Zdroje: https://decrypt.co/, https://cointelegraph.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart