HODLing! Kedy sa jedná o najlepšiu stratégiu?

Warren Buffet raz povedal:„Kúpte si niečo, čo by ste radi držali aj vtedy, keby trhy padali 10 rokov.“

Väčšina krypto nadšencov už vie, že Warren B. nie je veľkým fanúšikom kryptomien, ale určite je jedným z najlepších investorov všetkých čias a preto je asi namieste vypočuť si jeho rady. Pojem HODL pozná asi každý krypto fanúšik a znamená držať nejakú kryptomenu – dlhodobo. Táto metóda nás chráni pred krátkodobými výkyvmi cien a zbytočného predávania v strate.

HODLing a tržné cykly

Všetky trhy (či už sa jedná o akciové, alebo iné) podliehajú trhovým cyklom zhodnotenia a znehodnotenia cien. Zvlášť kryptomenové trhy sú plné extrémnej volatility. Veľkou výhodou kryptomenového trhu ako celku je, že sa mení rýchlejšie, než ostatné investičné trhy. Pokiaľ cyklus s akciami trvá 5 rokov, na krypto trhu sa tento cyklus otočí za pol roka. Investori, ktorí držia kryptomeny dlhodobo sú schopní prekonať krátkodobé obavy a s tím spojené výkyvy trhu. Nákup a dlhodobé držanie prinášalo vždy najlepšie výnosy z dlhodobého hľadiska. To vám môže potvrdiť väčšina najlepších investorov sveta.

K tomu sa hodí ďalší nadväzujúci citát od Warrena: “Ak nie ste ochotní vlastniť akciu po dobu desiatich rokov, nemusíte dokonca premýšľať o tom, že ju vlastníte 10 minút.”

Neviem kedy ste nakupovali svoje prvé Bitcoiny, ale predstavte si, že by ste predali v roku 2013, keď cena vyskočila z 130 dolárov na 1000 dolárov. Povedzme že váš výnos by činil 700%. Celkom slušné, ale čo keby ste predali o 4 roky neskôr keď mal hodnotu 20 000 dolárov? To už je veru lepšie.

A čo trading?

Niekoľko štúdií naznačuje, že väčšina obchodníkov/traderov zlyhá. Existujú niektorí čo prekonali priemer, ale táto menšina aktívne obchoduje oveľa viac ako bežný obchodník. Často sa môže jednať aj o viac šťastia než zručnosti, dlhodobým indikátorom sú však vždy výsledky a tam už šťastie nepomôže. Ak nie ste skúsení v obchodovaní, môžete sa veľmi rýchlo spáliť. V dnešných časoch sa už na kryptomenách nezarába tak rozprávkovo, ako to bolo minulý rok. Chce to určité skúsenosti a vedomosti. Je skvelé používať rôzne stratégie a možnosti obchodovania na páku, ale treba vychytať správny moment a v prípade začiatočníka môžete ľahko urobiť chybu a prísť o svoje financie.

Altcoiny a HODLing

Hodling sa dá perfektne aplikovať na Bitcoin, alebo Ethereum, ale čo altcoiny? HODL funguje dlhodobo, ak držíte kryptomeny so skutočnou hodnotou, ktorá prekoná dlhodobé výkyvy na základe kvalitných fundamentov. Počas dotcom bubliny sa dostalo na nulu približne 86% zainteresovaných spoločností. Je možné že aj toto nás čaká na krypto trhu. Na druhú stranu však túto bublinu prežili firmy ako Amazon či Microsoft, takže kto hodloval akcie týchto spoločností, je dnes pravdepodobne veľmi dobre zabezpečený.

Záver

Ak nie ste skúsení obchodník, začnite obchodovať s malým kapitálom, alebo vôbec. Dokonca aj keď ste skúsení, je možné že z dlhodobého hľadiska budete tvoriť menšie výnosy ako hodleri. Ak vás lákajú krátkodobé obchody, nezabudnite si odložiť pár kvalitných projektov bokom, na ktoré nebudete siahať ani v tých najhorších časoch, výsledok vás môže prekvapiť.

1 2

Kvalitné vzdelávanie a skvelá komunita.  Pridaj sa do VIP Kryptotrejder. 

 

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart