Sektor decentralizovaných financií (DeFi) spravil tento rok obrovský skok. Napriek tomu, že posledné týždne jeho trhová hodnota a ceny jednotlivých projektov čiastočne pokulhávajú, nárast od januára je extrémny. Iba začiatkom roka bola hodnota celého DeFi sektoru približne 700 miliónov dolárov, zatiaľ čo teraz sa hýbe už na hranici 14 miliárd. Rast tohto sektora sa zdá byť nezastaviteľný a ľudia, ktorí sa v kryptomenovom svete nachádzajú už nejaký ten rok, sa preto začínajú zamýšľať nad tým, či je DeFi iba takým istým ošiaľom, akým bola ICO mánia. Je DeFi boom podobný ICO mánii alebo by sa tieto dva sektory nemali porovnávať?
Podobnosti DeFi a ICO
Najprv si teda povedzme, v čom sa posledných pár mesiacov DeFi boomu podobá ICO mánii. Oba tieto sektory boli vytvorené ďaleko skôr, ako došlo k ich skutočnému boomu. Podľa stránky DefiPulse, ktorá monitoruje projekty decentralizovaných financií, sa DeFi datujú do roku 2017. Boom však zažil až v roku 2020 a tak si na neho zopár rokov musel počkať.
To isté platí aj o ICO mánii. Prvé initial coin offerings boli na svete už v roku 2013. Jedno z najznámejších ICO, Ethereum, sa objavilo na scéne v roku 2014 a bolo jedným z mála extrémne úspešných projektov, ktoré vydržali dodnes. Avšak ku ICO mánii prišlo až v roku 2017, kedy chcel do ICO investovať takmer každý, pretože boli tieto projekty spájané s extrémnou výnosnosťou.
Prečítajte si tiež: Vývoj CBDC v Amerike aj Anglicku pomaly napreduje – bude to však stačiť?
No a to je druhá podobnosť, ktorá je oveľa očividnejšia. Kryptomeny, ktoré si prešli ICO fázou, sľubovali svojim investorom zisky na základe toho, že v ICO boli tokeny predávané „v zľave“ a tým lákali prvotných investorov do svojich projektov. Takýmto spôsobom sa im darilo vyzbierať desiatky a niekedy až stovky miliónov dolárov (v prípade takých projektov ako Sirin Labs, Tezos, Bancor alebo Filecoin).
Podobnému ošiaľu sa tento rok tešilo aj množstvo DeFi projektov. Tie v nejednom prípade produkovali stovky a niekedy až tisícky percent iba v rozmedzí pár dní či týždňov, čo samozrejme neuniklo pozornosti špekulantov a obchodníkov. Investovanie do projektov spojených s farmingom nebolo ničím nevídaným a veľké množstvo obchodníkov bralo tento spôsob „DeFi investovania“ ako možnosť zarobiť rýchle peniaze.
ICO aj DeFi sú si takisto podobné aj v tom, v akom čase v Bitcoin halving cykle sa im začalo dariť. V oboch prípadoch prišlo k začiatku boomu približne v roku halvingu, a ošiaľ pokračoval aj nasledujúci rok. Samozrejme, to by znamenalo, že ten najväčší boom pre DeFi sektor nastane až v roku 2021, čo sa určite môže stať. Avšak začiatok rastu oboch sektorov je blízko spojený s halvingom najväčšej kryptomeny.
Práve kvôli rýchlosti rastu daných projektov sa množstvo ľudí začína vyjadrovať, že DeFi je iba obyčajnou bublinou, tak ako tomu bolo pri ICO mánii, pri ktorej väčšina projektov po mesiacoch až rokoch skončí v zabudnutí. Napriek tomu, že sa tak môže zdať, DeFi a ICO má hneď niekoľko rozdielov, ktoré môžu byť smerodajná v rozoznaní obyčajného ošiaľu a buzzwordu a skutočnej technológie, ktorá má potenciál.
Kľúčové rozdiely
Základný rozdiel medzi ICO mániou a DeFi boomom, ktorý zažívame, je priamo v tom, čo oba pojmy predstavujú. Zatiaľ čo ICO malo slúžiť „iba“ ako spôsob financovania projektov a distribúcie tokenov medzi prvotných investorov, DeFi má predstavovať celý ekosystém decentralizovaných financií, ktoré majú posunúť kryptomenový svet do úplne inej sféry.
-
Členstvo vo VIP skupineZľavnený produkt
Od €98.00Od €90.00
Ďalším projektom je technologická vyspelosť, ktorá sa spája s týmito sektormi. Zatiaľ čo ICO vedel spraviť takmer každý (to ale neznamená, že bolo úspešné), s DeFi projektami to nie je také jednoduché. Človek, ktorý chce vytvoriť akýkoľvek DeFi projekt musí byť aspoň čiastočne technicky zdatný a mal by mať aj poznanie základných pilierov kryptomenového sveta, pretože DeFi majú byť najmä o decentralizovanosti, ktorá je s kryptomenami spojená už od počiatku.
Rozdielom je takisto aj to, ako sú oba sektory prepojené na Bitcoin. Zatiaľ čo ICO projekty rástli (aj na cene aj v počte) najmä v období rastu ceny Bitcoinu, DeFi sektor je na cenu BTC naviazaný oveľa menej. Dokonca by sa dalo v istých momentoch hovoriť o tom, že DeFi má negatívnu koreláciu s Bitcoinom, keďže už niekoľkokrát sme videli cenové pullbacky tých najväčších DeFi projektov práve v období, kedy Bitcoin vystrelil a naopak.
Záver
Či DeFi skutočne dokáže naplniť svoj potenciál alebo zhasne tak rýchlo ako množstvo ICO projektov ukáže až čas. Rovnako to však ukáže aj vplyv dvoch skupín investorov. Prvým sú dlhodobí investori, ktorí investujú do DeFi projektov najmä kvôli ich dlhodobému technologickému potenciálu spojenému s myšlienkou decentralizácie. Na druhej strane barikády sa nachádzajú krátkodobí investori, až traderi, ktorí sa často sústreďujú len na to, aby boli súčasťou každého rastu, z ktorého si chcú následne zobrať profit a tokeny daného DeFi projektu predať. Nech už je potenciál tohto sektoru akýkoľvek, pokiaľ v ňom ľudia neuvidia dlhodobý potenciál a nedajú mu dostatok času na to, aby sa vyvinul, stane sa z neho len ďalšia bublina, ktorá sa bude podobať tej ICO.
Zdroj: https://forkast.news/