Jeden Zcash mining pool kontroluje už viac ako 51% siete

Jeden Zcash mining pool kontroluje už viac ako 51% siete

 

 

Mining aspekt kryptomeny môže byť požehnaním a zároveň prekliatím. Konkrétne povedané, všetci vieme, že Bitcoin má centralizačný problém, pokiaľ ide o ťažbu. Bohužiaľ sa zdá, že aj ZCash má teraz podobný problém, keď jeden pool kontroluje viac než 50% sieťovej hashrate. Nie je jasné, prečo mineri neprechádzajú inde, keď je množstvo ďalších poolov na výber. Znova platí, že každý chce mať šancu zarobiť peniaze, čo znamená pridať sa do veľkého poolu.

ZCash mining je neuveriteľne centralizovaný

Je vždy zaujímavé vidieť, ako sa vyvíja mining ekosystém v prípade jednotlivých kryptomien. Dá sa v tomto ohľade očakávať, že niektoré mince budú „trpieť“ problémami s centralizáciou. Vo svete Bitcoinu tieto problémy prichádzajú vo forme niekoľkých čínskych poolov, ktoré majú väčšinu sieťovej hash power. Skôr či neskôr to stroskotá, no len málo ľudí je ochotných urobiť v tejto súvislosti akékoľvek zmeny. Ziskovosť napokon závisí od pripojení sa k poolu, ktorý má dobré šance nájsť bloky.

Je pomerne zaujímavé, že Bitcoin momentálne nie je kryptomenou s najväčšími centralizačnými problémami. Zrejme je to ZCash, kde jeden pool v súčasnosti kontroluje viac ako 50 % všetkej hash power. Keď zvážime, že je tu tucet slušných poolov na výber, tak ide o zaujímavú skutočnosť. Navyše sme v minulom týždni zaznamenali niekoľko nových poolov v snahe povzbudiť ľudí, aby sa vzdialili od Flypoolu a neposkytovali mu ešte viac hash power.

Dnes je Flypool viac než dvakrát väčší ako F2Pool, čo sa týka ZEC hashrate. V tomto ohľade by mohol Flypool jednoducho vykonať 51-ný% útok na sieť, ak by k tomu niekedy inklinoval. Zatiaľ sa tak nestalo, no nie je dôvod si myslieť, že sa tak niekedy neudeje. Flypool na to zatiaľ nemá žiadny dôvod, keďže už ovláda Zcash sieť. Pokiaľ sa nič nezmení, tak to nie je veľký problém, ale nie je známe, dokedy tento stav bude platiť.

Niekoľko Zcash minerov už odišlo z Flypoolu v snahe diverzifikovať hashrate. Zatiaľ ich úsilie neprinieslo veľký vplyv, ale táto situácia sa môže skôr alebo neskôr zmeniť. Je veľmi náročné odobrať väčšinu hashrate jednému poolu a zabezpečiť jej distribúciu medzi ostatné. Pre väčšinu minerov je jedinou vecou, na ktorej záleží, maximalizácia príjmov. Teraz to znamená pripojiť sa k poolu s najväčším hashrate, pretože tak majú najväčšiu šancu nájsť bloky na pravidelnej báze. Minca má tak v tomto prípade dve strany.

Bude zaujímavé vidieť, ako sa v situácia tomto smere vyvinie. Zcash od svojho spustenia stráca dych, no to nie je veľkým prekvapením. Nie je to tým, ako by ste si mysleli, že Zcash nemá skutočnú hodnotu, no ide hlavne o to, že si ho ľudia nevšímajú z nejakého neznámeho dôvodu. Môže to byť tiež vysvetlením, prečo sa dlho nikto nezaujímal o problém s centralizáciou..

Taktiež stojí za zmienku, že Zcash nie je prvým veľkým altcoinom, ktorý mal problémy s centralizáciou. Presnejšie povedané, Litecoin mal podobný problém už dávno, ale zdá sa, že všetko sa napokon na dobré obrátilo. Neexistuje žiadny dôvod si myslieť, že Zcash nezvládne vyriešiť tieto problémy, hoci je otázne, ako ich bude prekonávať. Momentálne mineri musia sledovať tento vývoj a presúvať svoju hashpower, až sa veci utrasú.

 

Pridaj sa do KRYPTO-skupiny a dostávaj včas najaktuálnejšie informácie zo sveta kryptomien:

 

 

Themerkle.com

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart