Väčšina kryptomenových magazínov a portálov, či už slovenských, českých alebo anglických sa snaží kryptomeny zobrazovať v čo najpozitívnejšom svetle. Niet sa samozrejme čomu diviť, veď ide o novodobú technológiu, ktorá môže spôsobiť prevrat vo finančnom svete. Avšak kryptomeny nemusia byť ani zďaleka iba pozitívnou zmenou. Množstvo odporcov ich kritizuje najmä kvôli tomu, že majú byť využívané na nelegálne účely a pomáhať tak kriminálnikom v ich činnosti. Aj napriek tomu, že kryptomeny nie sú ani zďaleka tak často používané na nelegálne účely, ako je to prezentované v médiách alebo kryptomenovými kritikmi, isté percento z transakcii sa stále udeje aj na darkweboch, kde dochádza ku ilegálnej aktivite.
Bitcoin kraľuje aj tu
Napriek tomu, že sa nájde množstvo anonymných kryptomien, ktorých primárnou výhodou má byť bezpečnosť a anonymita oboch zúčastnených strán v transakcii, Bitcoin je na darkweboch stále najpopulárnejší. To vysvitlo z prieskumu spoločnosti Rand Corporation, ktorá sa zamerala najmä na kryptomenu Zcash a jej používanie vrámci darkwebov.
Mohlo by vás zaujímať aj: Bývalý šéf Čínskej centrálnej banky tvrdí, že digitálny jüan môže nahradiť hotovosť
Výsledky štúdie tejto spoločnosti však boli pomerne prekvapivé. Z celkovej vzorky 31 darkwebov, má byť najčastejšie používanou kryptomenou Bitcoin až v 29 prípadoch. Nasledujú Monero a Litecoin, ktorých platby sa dajú zrealizovať na 15 darkweboch v prípade najznámejšej anonymnej kryptomeny a 12 darkweboch v prípade “digitálneho striebra.” Kryptomena Zcash sa má pritom využívať iba na 2 platformách. Tieto výsledky sa zhodujú s tými, ktoré boli publikované v októbri minulého roku spoločnosťou The Block. Aj v ich prípade bol najčastejšie používanou kryptomenou na darkweboch práve Bitcoin, nasledovalo Monero a v tesnom závese Litecoin.
-
Členstvo vo VIP skupineZľavnený produkt
Od €98.00Od €90.00
Najčastejšie majú byť transakcie na týchto weboch používanie na pranie špinavých peňazí, financovanie terorizmu alebo extrémistických skupín a takisto kupovanie nelegálnych produktov a služieb. Samozrejme, že takéto výskumy nie sú ani zďaleka jednoduché, pretože výsledky nemusia byť úplne hodnoverné. To si uvedomuje aj Erik Silfversten, analytik pre spoločnosť Rand Europe, ktorý sa pre Forbes vyjadril nasledovne.
„Nemali sme žiadne konkrétne dôkazy, ktoré by nasvedčovali, že práve kryptomena Zcash je častou voľbou pri nelegálnych aktivitách. Na druhú stranu treba povedať, že to, že sme nenašli žiadne konkrétne výsledky neznamená, že Zcash nie je používanou pri takýchto činnostiach.“
Zdroj: https://www.theblockcrypto.com