„Medveď je späť“

V januári zavládla vo svete kryptomien neistota. Momentálne sa 30 najväčších digitálnych mien na burze v New Yorku vyskytuje v dlhodobom mínuse, čo znamená neochotu investorov viazať svoje likvidné aktíva krátkodobo do kryptomien. To následne spôsobuje odliv financií z tohto sektora. Následná recesia trhu odrádza jednotlivcov od rizikového investovania, čo znamená značný podiel na znižovaní hodnoty jednotlivých mien. Toľko komentár zo sveta na začiatok.

Chceme tlačiť cenu dolu?

Gigant Bitcoin sa rozhodol pre dlhodobú udržateľnosť stabilnej ceny Bitcoinu cenu umelo dotovať, čo sa môže stať ich nástrojom na neudržateľnosť vysokého objemu financií v systéme Bitcoin. Nie všetky meny si to však môžu dovoliť. Dopredu nevyťažené kryptomeny môžu mať v tomto smere obrovské problémy udržať likviditu systému, čo by mohlo viesť aj k zániku viac ako jednej štvrtiny existujúcich kryptomien v prvej polovici tohto roka. Čo to znamená? No predsa prerozdelenie zanikajúcich mien v tomto konkrétnom prípade v prospech preživších. Vyvíjajúci trh sa bude čistiť – aj taká je prognóza na celý rok 2018.

A čo Medveď?! Medveď si bude sám svoje vlastné coiny spätne vykupovať spokojne s úsmevom za ¾ ceny, a tým bude držať dlhodobo stabilný kurz okolo úrovne  11000 USD/BTC. Toto môže robiť do výšky rezervného kapitálového fondu v iných menách, ktoré zhromaždil na tento účel, keď vytváral kapitálové rezervy v dobe najvyššej ceny kryptomeny v hodnote okolo 17-18 tis. USD. Takže Medveď nato má a je kapitálovo pripravený v časoch pôstu.

Cenu Bitcoinu, ale aj iných mien, ovplyvňujú aj ďalšie faktory, ako sú napríklad špekulácie cez útoky DDoS na systém búrz, kedy chcú útočníci spomaliť zaúčtovanie transakcií. Tieto straty sú momentálne na celom sektore odhadované na 4 mld. USD, aj keď pre finančný sektor to nie je až taká veľká suma v porovnaní s celkovým objemom obchodovania s kryptomenami.

Vyhlásenia, nariadenia a pripravované vládne regulácie spôsobujú veľké výkyvy hodnoty kryptomeny, ktorá je etablovaná na trhu ako bežné obeživo alebo platidlo ako napr. BTC, ETH, Zcash a iné. Južná Kórea v januári výrazne potlačila celkovú cenu kryptomien až o 24 % smerom nadol. To znamenalo bleskový prepad hodnoty celkového trhu s kryptomenami a následnú stratu pre všetkých používateľov alebo držiteľov na rôznych úrovniach až do mínus 30 %, čo je veľmi výrazný pád aj na takomto rýchlom a výrazne nedozretom finančnom trhu ako je New Yorská burza s kryptomenami (Pozor! Nemýliť si ju s medzinárodnou Newyorskou burzou).

A čo samotní Kórejčania, ktorí sa skoro všetci nabalili bez akejkoľvek regulácie dávno na prvej vlne s bitcoinom, keď väčšina Kórejcov mala časť úspor uloženú v Bitcoine niekde na úrovni 500 USD/BTC. A my, ako aj väčšina Európanov, sme ani netušili, že Bitcoin existuje.

Ako nakoniec dopadli?

Od konca januára budú môcť jednotlivci a subjekty v Južnej Kórei obchodovať s kryptomenami iba na základe registrácie do centrálneho systému, ktorý vytvorilo konzorcium šiestich kórejských bánk. Tento národný systém bude zaťažený dohľadom a kontrolou nad trhom, samozrejme aj daňou z obchodovania s kryptomenami. Kórejská vláda reagovala veľmi flexibilne a reguláciu začala v priebehu niekoľkých týždňov. Síce nie od vzniku problému v podobe obrovskej daňovej medzery, ale od následnej masovej paniky, ktorá je tam práve teraz, keďže aj ľudia vo veľmi vysokom veku sú aktívny v IT technológiách a virtuálnom finančnom sektore. Preto sa kórejská vláda bojí, že by mohla vzniknúť panika a pritom by mohli vzniknúť aj prvé obete z radov kórejských občanov. Keďže aj človek ako taký vo väčšine krajín sveta je majetkom daného štátu v ktorom má občianstvo, sa Kórejčania právom obávajú o zdravie svojich penzistov. Musíme ale dodať, že Južná Kórea je veľmi vyspelá krajina, a tým myslím naozaj. Sú technologicky na vyššej úrovni ako my, Európania. Ďalším faktom je, že Južná Kórea je na prvom mieste medzi krajinami obchodujúcimi s kryptomenami a prvou krajinou v rebríčku uskutočneného objemu obchodu v kryptomenách.

V Európe to môže byť stále otázka mesiacov, pokým bude formulovaná a následne prijatá nejaká právna regulácia pre všetkých členov Európskej únie. V Európe platí skôr tendencia národnej politiky. A to v otázkach legislatívy popisujúcej trh s kryptomenami na území danej krajiny. Kryptomeny ako také, zatiaľ EÚ neplánuje regulovať. Maximálne bude slúžiť ako dozorný a kontrolný orgán. Je tu ale vyvíjaná snaha o reguláciu a následné zdanenie výnosov. Ďalej na konkrétnu identifikáciu subjektu alebo jednotlivca, ktorý kryptomenu na území danej krajiny používa alebo vlastní. Toto samotné ide proti filozofii anonymity kryptomien. Uvidíme, ako sa jednotlivé štáty zachovajú pri tvorbe národných nariadení a legislatívy (podotknem – platnej len na území danej krajiny). Na druhej strane je peňaženka prístupná z rôznych častí sveta, fyzicky neexistuje, je prenosná, viazaná na fyzického majiteľa, držiteľa unikátneho kódu peňaženky. Ako na reguláciu zareaguje používateľ ? Siahne po ešte väčšej anonymite pri svojich každodenných anonymných mikro-platbách, napr. za vyvolanie rodinných fotiek cez nejakú lokálnu fotoslužbu.

Regulované meny si nechá už len ako východiskový, vstupný účet na zdokumentovanie vstupu fyzických peňazí do systému kryptomien. Anonymizácia konkrétneho fyzického užívateľa bude čoraz väčšou otázkou. Vznikne tak anonymita na zdokladovanie vstupu kapitálu fyzických peňazí do krypto sveta. A pre veľkého brata, ktorý chce regulovať a zdaňovať zostane jedinou viditeľnou časťou trhu. Nastáva politika „Know Your Customer“ – my by sme to ale nazvali „Identify all Users“. Tento jav je viditeľný vo väčšine častí Európy, ale aj v USA. Veľký brat musí mať prehľad v peňaženkách, minimálne vlastných občanov.

A čo taká Čína? Čína zakázala celú nosnú časť trhu a konkrétne držanie kryptomeny, čím znemožnila platby  koncových zákazníkov. Možný spôsob legálneho podnikania s kryptomenou je iba vysokonapäťová ťažba meny, ktorú pravdepodobne v krátkej dobe plánuje Čína tiež zrušiť. A to z ohľadu na veľké energetické nároky zariadení a serverov zabezpečujúcich ťažbu. To má za následok zvýšenie produkcie lacnej neekologickej elektrickej energie, ktorú plánujú plošne zredukovať, bez ohľadu na životné prostredie najproblémovejších častí Číny a so stratégiou do roku 2025.

Autor: Patrik Uličný

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart