Na Novom Zélande je legálne dostať výplatu v Bitcoine.

Novozélandské daňové úrady rozhodli, že príjem zamestnanca v kryptomenách je legálny a vydali usmernenie platné od septembra, ako presne by sa mal zdaniť. Je to malý krok k adopcii kryptomien.

Kryptomeny používané ako peniaze sa musia zdaniť.

Konkrétne sa usmernenie daňového úradu vzťahuje na platby v kryptomenách, ktoré tvoria súčasť pravidelného platu zamestnancov a sú pevne stanovené sumou alebo sadzbou. Doteraz platil jediný legálny spôsob výplaty len v “peniazoch” v lokálnej mene.

Toto ustanovenie sa vzťahuje teda iba na príjemcov miezd a platov, takže zamestnancov, a nie na samostatne zárobkovo činné osoby príjímajúce odmeny za služby alebo provízie. Tento plat je zdaniteľný, ak kryptomena vyplatená zamestnancom nepodlieha žiadnemu časovému obmedzeniu a musí byť priamo konvertibilná do príslušnej FIAT meny, pričom sa objasňuje, že:

V súčasnom prostredí, v ktorom nie sú krypto aktíva pohotovo akceptované ako platba za tovar a služby, sa domnievame, že kryptomeny, ktoré nie je možné na burze previesť priamo do cudzej meny, nie sú dostatočne chápané ako peniaze a nedajú sa považovať za plat alebo mzdu.”

Krypto aktíva „podobné peniazom“ sú ďalej definované ako tie, ktoré poskytujú všeobecný platobný systém typu peer-to-peer, a nie aktíva, ktoré fungujú podobným spôsobom ako poukážky, akcie alebo dlhové cenné papiere. Preto, aby bola mzda zdaniteľná, daniari sa domnievajú, že dôležitým účelom predmetnej kryptomeny musí byť to, že funguje ako mena alebo musí byť viazaná na jednu alebo viac FIAT mien.

Sprísňovanie pravidiel

Daňové úrady a zákonodarcovia na celom svete čoraz viac upriamujú svoju pozornosť na kryptomeny a snažia sa sprísniť kontrolu nad možným daňovým únikom. Minulý týždeň vyšla správa, že daňový úrad Spojeného kráľovstva údajne požadoval, aby burzy kryptomien poskytovali informácie transakciách zákazníkov s cieľom identifikovať prípady možných daňových únikov.

Zdroj :https://cointelegraph.com/news/new-zealand-rules-receiving-income-in-bitcoin-is-legal-taxable

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart