Pandémia COVID-19 spôsobuje, že hotovosť s pomocou decentralizovaných technológií pomaly ale isto upadá do zabudnutia.
Technológia bola vždy jedným z hlavných poháňačov spoločenských zmien. Existujú samozrejme aj iné dôvody: vojny, prírodné katastrofy, morové pandémie a iné. Momentálna situácia ohľadom ochorenia COVID-19, ktorá je pandémiou vyskytujúcou sa raz za sto rokov, prišla v nevhodnom čase. No kedy je „vhodný“ čas?
Prečítajte si tiež: Záujem inštitucionálnych investorov o Bitcoin závratne rastie
Pandémia má vplyv na rôzne odvetvia, a to v rozsahu, ktorý v súčasnosti ešte nie je možné úplne odhadnúť. Straty a negatívne následky sú bezprostredné, a používanie moderných technológií v tomto čase môže zažiariť ako svetlo na konci tunela. Digitálne meny, ktoré predtým vyvolávali kontroverzné otázky, teraz zaznamenávajú vysoký dopyt zo strany bežných používateľov aj inštitucionálnych investorov. To, čo sa dlhú dobu nedarilo zmeniť prirodzenou cestou, sa počas krízy zmenilo veľmi rýchlo. Globálna adopcia digitálnych platieb a kryptomien práve začala.
Od starých tradícií k novým trendom
Prebiehajúce zmeny v sociálnych interakciách sa môžu stať nezvratnými a môžu navždy zmeniť svet. Život ľudstva sa stal ešte digitalizovanejším a my sme svedkami zrýchleného prechodu na bezhotovostnú spoločnosť.
Neustály pokrok, ako napríklad rozmiestnenie 5G veží po celom svete, zapríčinil nárast konšpiračných teórií, a dokonca viedol k podpaľačstvu, pretože niektorí ľudia veria, že veže sú úzko späté s aktuálnou pandémiou. Rozvoj spoločnosti stále zahŕňal isté množstvo rizika. Svet sa líši v názoroch na technologický progres. Zatiaľ čo niektoré ázijské krajiny stále viedli v robotike a vývoji (ako napríklad Japonsko), niektoré krajiny ostávajú verné starým tradíciám a nie sú naklonené zmenám, ktoré ponúka pokrok.
V Európe sa tempo zmien zrýchlilo v dôsledku obrovského počtu nakazených ľudí. Zrazu sa každodenné veci, akými sú papierové peniaze, zmenili na nebezpečné predmety, ktoré môžu spôsobiť smrť. Európski občania milujúci hotovosť začali viac používať platobné karty. Napríklad, Nemci sa masovo rozhodli používať digitálne platby a počet transakcií vykonaných prostredníctvom kreditných kariet po prvýkrát v histórii krajiny prudko vzrástol.
Okrem toho, vírus v Európe a v celom svete spôsobil drastický nárast používania aplikácií z oblasti finančných technológií, keďže viac ľudí v súčasnosti pracuje alebo vykonáva obchodné operácie na diaľku.
Taktiež začala cesta k všeobecnej adopcii kryptomien, nakoľko do tohto sveta začali vo veľkej miere vstupovať inštitúcie. Rovnako rastie aj záujem populácie. Napríklad, prieskum, ktorý uskutočnila európska pobočka kryptoburzy bitFlyer, na základe 10,000 respondentov z 10 európskych krajín odhalil, že 2/3 miestnej populácie si myslí, že kryptomeny tu už ostanú navždy.
Zanechávanie fyzických peňazí
Motivovanie záujmu zo strany globálnych aktérov taktiež prispelo k transformácii spoločnosti a adopcii kryptomien. Vidíme prípady, keď niektorí ľudia, ktorí počas pandémie získali pomoc od vlády, poskytnuté prostriedky investovali do Bitcoinu (BTC). Inštitucionálni investori majú veľký záujem o niečo, čo ich môže chrániť pred rizikami, čo znamená, že čoraz viac investorov sa časom začne obzerať po krypto trhu.
Rast krypto trhu a dopyt po tomto novom druhu peňazí sa ešte výraznejšie prejavil počas jari 2020. Množstvo bitcoinových bankomatov sa v dôsledku globálnej krízy zvýšilo na viac než 8,000 bankomatov po celom svete. Inštitucionálni investori prechádzajú k decentralizovaným financiám, a dokonca aj tak “veľká ryba”, akou je Paul Tudor Jones, považuje kryptomeny ako nástroj k diverzifikácii rizika, čím dáva jasný signál ostatným.
Globálny pohľad na kryptomeny sa zmenil z „podivné aktívum na špekuláciu“ na „aktívum, ktoré chráni pred krízou“. Táto dôvera je „ťažko zarobená“, a blockchain ponúka jej kvantifikáciu na doteraz bezprecedentnej úrovni.
Je zjavné, že digitálne peniaze sú bezpečnejšie na vykonávanie akéhokoľvek druhu platieb – čo je kvalita, ktorá by pred pandémiou bola len zriedkavo považovaná za niečo viac než pohodlnú funkciu. Vyšší dopyt zaznamenali aj stablecoiny – trhová kapitalizácia Tetheru (USDT) sa v posledných niekoľkých mesiacoch výrazne zvýšila, čím ho povýšila na tretiu najväčšiu kryptomenu.
Čo sa však týka regulácie projektov s kryptomenami, veľký pokrok nevidíme. Prístup Európskej centrálnej banky k stablecoinom stále ostáva skôr analytický než praktický. Regulačné orgány a americká Komisia pre burzy a cenné papiere majú tendenciu brzdiť krypto ekosystémy, ako napríklad Libru a Telegram. Zatiaľ čo Telegram sa rozhodol tento boj vzdať, osud iniciatívy vedenej Facebookom stále ostáva neurčitý.
Mohlo by vás zaujímať: Telegram po súdnom spore so SEC ruší blockchainový projekt TON
Pokiaľ ide o stablecoiny vydané vládou, konkurencia je aj naďalej malá, s tým, že Čína tieto „preteky“ vďaka svojmu programu s digitálnym jüanom jednoznačne vyhráva. USA však stimulovalo vytvorenie vlastného druhu digitálnej meny vydanej centrálnou bankou, keďže Kongres podal návrh zákona, ktorý nariaďuje implementáciu peňaženiek s digitálnym dolárom ku dňu 1. januára 2021.
Mohlo by vás zaujímať: Bývalý šéf Čínskej centrálnej banky tvrdí, že digitálny jüan môže nahradiť hotovosť
V polovici jari 2020 centrálne banky odporučili zakázať stablecoiny, pretože presadzovali reguláciu centralizovaných, súkromne vydávaných globálnych stablecoinov, a zvažovali zákaz tých decentralizovaných. Zatiaľ čo niektoré krajiny prijímajú a podporujú inovácie, iné majú tendenciu byť voči kryptomenám nepriateľské, obmedzujúc alebo úplne zakazujúc operácie s Bitcoinom a inými kryptomenami.
Európska centrálna banka sa však snaží renovovať svoju platobnú infraštruktúru a študuje verejné aj súkromné riešenia, s blockchainom alebo bez neho. Je zjavné, že technológia distribuovaných záznamov je predmetom záujmu, a Európa je stále pred USA, pokiaľ ide o experimentovanie so stablecoinmi, ktoré môžu byť podporené vládou.
Schyľuje sa k dominancii digitálnych aktív
Dopad pandémie koronavírusu na ekonomiku je ťažké vyhodnotiť a zmeny vyvolané touto situáciou tu zostanú ešte dlho. Spoločnosť začne prechádzať k digitálnym riešeniam a vzdialeným pracoviskám, čo úplne zmení životné prostredie. Z hotovosti sa prejde na platobné karty, a z platobných kariet na kryptomeny.
V roku 2020 sa aplikácie pre kryptomeny stali dostatočne pokročilými na to, aby umožňovali nákup digitálnych mien iba pomocou kreditnej karty, čo umožňuje posielať malé množstvá peňazí bez toho, aby ste potrebovali poznať protokoly svojich zákazníkov. Peňaženky na stablecoiny sú veľmi žiadané, a stáva sa z nich očividný trend.
Zdroj: cointelegraph.com
-
Členstvo vo VIP skupineZľavnený produkt
Od €98.00Od €90.00