Peniaze a banky sú ilúzia – Finančné vzdelávanie 1. časť
Existuje niekoľko mylných predstáv o svete Bitcoinu a digitálnych mien. Tento fakt nikto nepopiera. V rovnakom čase však množstvo týchto nedorozumení vyplýva z nedostatku pochopenia toho, ako funguje peňažný systém. Najmä pre ľudí, ktorí sa cítia bezpečne, keď ich peniaze strážia banky, platí, že realita je úplne odlišná od toho, čo považujú za pravdivé. Nikto finančne nezachráni Bitcoin počas finančnej krízy, jednoducho preto, že takéto finančné záchrany neexistujú ani v tradičnom finančníctve. Peniaze, ktoré všetci používame, sú len čírou ilúziou.
Finančný systém, ktorý poznáte, je šarádou.
Na rozdiel od predpokladu väčšiny ľudí, finančný systém, ktorý poznáme a každodenne využívame, nie je ničím iným ako šarádou a ilúziou. Koncept peňazí je len výtvorom niekoľkých ľudí z pred stáročí a nemá absolútne žiadnu vnútornú hodnotu. Mnoho ľudí si myslí, že bankovky a fyzické mince majú určitú hodnotu, ale v skutočnosti nestoja za nič.
Peniazom, ktoré používame, bola pridelená určitá hodnota, ktorá je široko akceptovaná pri platbe za tovary a služby. Ak tieto peniaze nemajú žiadnu hodnotu, ako ich môžeme používať pri platbách za produkty a služby? Odpoveď na túto otázku je jednoduchá: pretože vznikla ilúzia, že musíme používať túto formu prevodnej hodnoty medzi ľuďmi. Nenechajte sa pomýliť, papierové peniaze a mince neboli vždy súčasťou spoločnosti, pretože trvalo veľmi dlho, kým ich ľudia začali používať.
V skutočnosti, keď boli vynájdené papierové peniaze a mince, tak súčasne sme prestali byť spoločnosťou voľného trhu. Akonáhle ľudia začnú hovoriť iným, že musia použiť túto novú formu financií – nariadenú kráľom alebo pod tlakom duchovenstva – neexistovala žiadna iná možnosť než sa podriadiť. Napokon, keby ľudia vtedy neprijali tento systém, zomreli by hladom.
Rýchlo naspäť do súčasnosti. Na povrchu sa toho zmenilo veľmi málo. Všetci sme otrokmi finančného systému, naše peniaze zverujeme bankám – hoci sa im nedá dôverovať – a nikto nehľadá alternatívy. Alebo tak tomu bolo, pokiaľ odvetvia ako finančné technológie a digitálne meny ako Bitcoin nezačali byť úspešné. A hoci sa nájde stále veľa ľudí, ktorí zažmurujú oči pred otroctvom finančných inštitúcií, čoraz viac hlasov sa ozýva v prospech alternatívnych riešení.
Ilúzia rastu európskej ekonomiky
Dokonca aj v časoch finančnej volatility sa banky príliš neobávajú o svoju pozíciu. Ak zbankrotujú, Európska centrálna banka a Draghi ich opäť zachránia. Už bohvie po koľkokrát. Ale ako môžu vytvoriť dodatočné peniaze, keď tie musia byť kryté rovnaký množstvom hmotných aktív? Opäť je odpoveď jednoduchá: bankovky a mince nie sú ničím kryté a väčšina bánk už nedokáže ani ponúknuť poistenie vkladov.
Aby ste to zjednodušili: predstavte si, že máte tri kury a musíte ich predať alebo vymeniť. Ostali vám dve kury, samec a samica. Predstavte si, že sú pár a vytvárajú potomstvo. To tretie kura vám prinesie pridanú hodnotu, ale bude tiež niečo stáť. Kŕmiť tri kury je drahšie, hoci konečná hodnota môže prevýšiť náklady.
Čo robí Európska centrálna banka? Chová extra sliepku z dvoch súčasných sliepok bez zvýšenia nákladov. V skutočnosti vezmú existujúcu zásobu jedla a zmiešajú ju s vodou, aby sa zdalo väčšie. Nakoniec všetky tieto kroky vedú k zníženiu hodnoty existujúcej dodávky jedla v dôsledku vody – má horšiu kvalitu a je menej hodnotná – zatiaľ čo sa vytvára ilúzia väčšej ponuky. Netreba dodávať, že táto ilúzia je to, čo väčšina ľudí vidí, ale neuvažujú nad tým, ako k tomu došlo.