Najväčšia svetová kryptomena – Bitcoin, ktorá v posledných rokoch presviedča svojich odporcov o svojej opodstatnenosti a využití, dosahuje ďalší dôležitý krok. Prestáva byť len „veľkou neznámou“ a vo veľkom sa dostáva do povedomia bežných ľudí. Bitcoin postupne začína byť využívaný veľkými spoločnosťami ako rovnocenné platidlo k tradičným „Fiat“ menám.
Microsoft Windows
Zdroj: Cointelegraph
Začiatkom týždňa vyšla informácia, že jedna z najväčších spoločností – Microsoft Windows, ktorá prijímala platby za vybrané produkty v Bitcoine už od roku 2014, mala takúto možnosť pozastaviť. Stalo sa tak najmä z dôvodu veľkého výkyvu kurzu voči americkému doláru. V decembri 2017, kedy dosiahol Bitcoin svoje historické maximum, takmer 20 000 USD, došlo v priebehu pár dní k výraznej korekcii a cena sa dokonca chvíľkovo prepadla pod hodnotu 12 000 USD. Koniec roka 2017 uzatvorila na hodnote približne 14 000 USD. Táto situácia prinútila Microsoft na niekoľko dní pozastaviť možnosť platby najsilnejšou svetovou kryptomenou. Koncom tohto týždňa vyšla ďalšia správa, ktorá hovorí, že spoločnosť prehodnotila svoje rozhodnutie a Bitcoin vo svojom „Xbox a Windows store“ opäť podporuje.
Steam
Podobné rozhodnutie urobila ďalšia známa spoločnosť – Steam, už začiatkom decembra 2017. Spoločnosť je dobre známa ako online predajca hier pre počítače a herné konzoly. Steam pozastavila možnosť platby Bitcoinom po zhruba roku a pol, z dôvodu vysokých poplatkov a vysokej volatility v poslednom období. Na rozdiel od spoločnosti Microsoft, zmenu v tomto rozhodnutí zatiaľ neurobili. Steam sa však úplne nevyhla možnosti platby kryptomenami, keďže pár dní po tomto rozhodnutí bolo oznámené, že Steam poukážky je možné zakúpiť v mene Litecoin.
KFC Canada
Opačným smerom sa vydala spoločnosť KFC Canada, ktorá len nedávno začala podporovať platbu Bitcoinom. Na svojej objednávkovej stránke prišli s titulkou – “Welcome to 2018, Canada”. Hlavným cieľom spoločnosti je hlavne marketingový ťah, ktorým chce ukázať, že vie priniesť niečo nové, čím dokáže zaujať svojich zákazníkov a zároveň urobiť všetko preto, aby vďaka novým trendom svoju hodnotu dvíhala smerom nahor. Dokonca vytvorila tzv. „THE BITCOIN BUCKET“, ktorý stojí 20 kanadských dolárov a v čase jeho vydania bola hodnota na úrovni 0,0010305 BTC. Pre zaujímavosť, „THE BITCOIN BUCKET“ pozostáva z 10 vyprážaných kuracích kúskov, hranoliek a vybraných omáčok.
Kodak
Novinkou posledných dní bola prekvapivá informácia o spoločnosti Eastman Kodak, ktorá prišla s informáciou založenia novej kryptomeny, ktorá nesie názov KodakCoin. Po tejto informácii nasledoval okamžitý vzostup hodnoty spoločnosti. Americká spoločnosť oznámila spoluprácu s londýnskou spoločnosťou Wenn Media Group, ktorá má za úlohu zabezpečiť prvotnú ponuku mincí (ICO). Spoločnosť najnovšie plánuje nainštalovať systém na ťažbu Bitcoinu vo svojej centrále v New Yorku. Projekt bude mať na starosti spoločnosť Spotlite, ktorá sa spojila s Kodakom z dôvodu ponuky LED technológie vo svojom portfóliu. Cieľom Kodaku je aj overovanie transakcií kryptomien. Spoločnosť sa tak rozhodla, po veľmi úspešnej histórii, ktorú tvorila od roku 1975 až po svoj bankrot v roku 2012, urobiť kľúčový krok vpred na ceste do sveta kryptomien.
Alza
Medzi najznámejších predajcov na našom trhu, u ktorých je možné platiť Bitcoinom, je spoločnosť Alza, ktorá rovnaké rozhodnutie spravila aj v rámci všetkých svojich zahraničných pobočiek v Európe. Platobná brána pre BTC platby je zabezpečovaná partnerskou spoločnosťou Bitcoinpay. Predajca s touto novinkou zároveň medzi ponúkané produkty pridal viaceré typy hardvérových trezorov pre uchovávanie kryptomien. Alza vo svojej centrále nainštalovala aj Bitcoinmat, v ktorom je možné uskutočniť okamžitý predaj/nákup Bitcoinu. Alza sa vydala týmto smerom hlavne z dôvodu zabezpečenia rýchlejšieho, pohodlnejšieho, ale hlavne inovatívnejšieho spôsobu platby za svoj ponúkaný tovar a už čoskoro plánuje platbu pomocou kryptomien rozšíriť o Litecoin a Ethereum.
Zynga
Ďalšia známa spoločnosť, ktorá akceptuje platbu Bitcoinom je Zynga. Spoločnosť bola založená v Amerike v roku 2007 a jej know-how spočíva v tvorbe hier pre najpoužívanejšie operačné systémy v smartfónoch – Apple iOS, Android a Windows Phone. Zároveň je tvorcom známej hry FarmVille, ktorá je dostupná na Faceboku. Čo sa týka platieb pomocou Bitcoinu, Zynga začala s prvými testami už v roku 2014. Test prebiehal pomocou Bitpay pre tieto hry: FarmVille 2, CastleVille, ChefVille, CoasterVille, Hidden Chronicles, Hidden Shadows a CityVille. V súčasnosti Zynga ponúka možnosť zakúpenia svojich produktov priamo pomocou Bitcoinu.
Ďalší známi predajcovia, ktorí akceptujú platbu Bitcoinom:
• CheapAir.com – cestovateľský portál určený na vyhľadávanie lacných leteniek, ubytovania a tiež požičovní áut
• Subway – americká sieť rýchleho občerstvenia, ktorú je možné nájsť aj na Slovensku. Bitcoinom je tak možné kúpiť napríklad obľúbený sendvič
• Reddit – ide o otvorenú sociálnu sieť založenú na princípe predkladania obsahu užívateľmi a následným hodnotením a komentovaním daného obsahu s možnosťou zakúpenia prémiových funkcií
• Bitcoin.travel – vyhľadávač leteniek, hotelov, požičovní áut, zájazdov a iných aktivít
• MovieTickets.com – maloobchodná sieť s lístkami do kín
• Badoo – celosvetová online zoznamka
• T-Mobile Poland – možnosť zakúpenia vybraných služieb ponúka aj poľský T-Mobile
• Webjet – online cestovná agentúra
• ExpressVPN.com – spoločnosť zaoberajúca sa vysokorýchlostným a ultrabezpečným VPN pripojením
• Yach-base.com – možnosť zapožičania lodí v Chorvátsku
• Bloomberg.com – online noviny vydávané v New Yorku