Stane sa DeFi prevratnou aplikáciou pre Ethereum?

Svet decentralizovaných financií sa stále viac dostáva do povedomia a to nielen teoreticky ale rastie aj praktické použitie. Okrem doho, že sa dosiahol maximálny objem ETH uzamknutého v smart kontraktoch, dochádza aj k spolupráci medzi platformami.

Decentralizované finančné aplikácie alebo „DeFi aplikácie“, ako sú známejšie v komunite kryptomien, v poslednom roku potichu prerástli do odvetvia v hodnote 500 miliónov dolárov a nevykazujú žiadne známky spomaľovania.

Total Value Locked (TVL) je metrika, ktorá meria celkovú sumu peňazí, ktoré sú „uzamknuté“ alebo sú vyčlenené prostredníctvom smart kontraktov v nejakej aplikácii. Napríklad v prípade decentralizovanej pôžičkovej aplikácie by TVL zmerala sumu, viazanú na pôžičky ako kolaterál.

Keď chceme analyzovať DeFI ako odvetvie, je to užitočné číslo na určenie toho, koľko využitia v reálnom svete sa pre DeFi aplikácie nájde. A začína to naznačovať, že môžu byť “killer app” – prevratnou aplikáciou pre Ethereum.

Koncom roka 2017 spoločnosť Maker spustila a vytvorila obrovský informačný rozruch so svojou pôžičkovou a stablecoinovou aplikáciou. Po mesiacov bol MakerDAO v podstate jedinou DeFi aplikáciou.

Potom však prišli aplikácie ako Compound, Dharma a Uniswap, umožňujúce komukoľvek zarobiť si peniaze, vymieňať tokeny a požičiavať si bez súhlasu tretej strany. O DeFi si môžeš prečítať viac aj v tomto článku.

Všetky tri z nich začali pomaly, ale ich pokrok bol konzistentný. Compound, Uniswap a dYdX majú teraz vo svojich smart kontraktoch uzavretých viac ako 10 miliónov dolárov a to sú len niektoré z veľkých mien. V čase písania tohto textu má podľa spoločnosti DeFi Pulse sedem aplikácií teraz uzamknutých viac ako 10 miliónov dolárov vo svojich aplikáciách a Dharma nie je ďaleko pozadu, so zamknutými 8,9 miliónmi dolárov. Viac pozri na uvedenej stránke DeFI Pulse.

Okrem toho, keď je daná metrika vyjadrená v Ethereu (ETH je mena, ktorú mnohí ľudia používajú na prístup k DeFi aplikáciám), celková hodnota, uzamknutá v smart kontraktoch, ktoré sú dnes dostupné, dosiahla historicky najvyššiu hodnotu.

Už v apríli bolo množstvo ETH, uzamknuté v DeFi mierne vyššie ako v súčasnosti, ale 90% z toho patrilo spoločnosti MakerDAO. Ako leto pokračovalo, toto číslo kleslo, ale nedávno predbehlo svoj ETH rekord na pozadí rýchlo rastúcich novších aplikácií, ako sú Compound, InstaDapp, Synthetix a ďalšie.

DeFi vykazuje známky toho, že by mohla byť tou chýbajúcou „killer app“, ktorú hľadal ekosystém Etherea.

V čase písania tohto článku je podľa aplikácie DeFi Pulse uzamknutých v DeFi aplikáciách viac ako 2,8 milióna ETH. Inak povedané, to znamená, že z okolo 100 miliónov ETH, ktoré dnes existujú, je viac ako 2% tejto ponuky v súčasnosti uzamknutých v DeFi aplikáciách.

Zdroj : https://defipulse.com/

To sú dobré správy pre DeFi aplikácie a keďže toto číslo stále rastie, mohlo by to spôsobiť zníženie ponuky na trhu ETH, a akékoľvek zvýšenie alebo zníženie dopytu by preto malo výraznejšie dopady na ceny ETH.

Krypto projekt Dharma ponúka sporiace účty v spolupráci s Compound.

Vo štvrtok Dharma Labs oznámila, že znovu uvedie do prevádzky svoje služby v uzavretej beta verzii, začínajúc s novým sporiacim produktom.

„Dharma je najjednoduchším miestom na šetrenie vašich peňazí odkiaľkoľvek na svete.“

„Dovoľujeme ľuďom šetriť v stablecoinoch,“ povedal šéf Dharmy Forster. „Čo umožňuje nový produkt, je okamžité ukladanie stablecoinov a okamžité získavanie úrokov z týchto stablecoinov.“

Dharma Labs, ktorá získala vo februári 2019 7 miliónov dolárov, spustila svoj prvý produkt na blockchaine Etherea v apríli. V tom čase mala Dharma slúžiť na uľahčenie vzájomného požičiavania a požičiavania si kryptomien za pevné úrokové sadzby a na pevne stanovené obdobie.

Teraz, používajúc existujúce likviditné fondy na pôžičkovej platforme Compound, Dharma V2 sa posúva od pevných úrokových sadzieb a pôžičkových podmienok k variabilným, ktoré sa dynamicky menia a nevyžadujú od užívateľov, aby svoje financie blokovali.

Dharma bola úspešná, ale mala príliš úzku možnosť využitia. Klienti chceli niečo viac prispôsobené úsporám peňazí než poskytovaniu pôžičiek. To viedlo k niekoľkomesačnému testovaniu a nakoniec sa sa rozhodli vybudovať Dharmu V2 na protokole Compoundu.

Zdroj: https://www.longhash.com/news/as-tvl-hits-new-eth-ath-could-defi-be-ethereums-killer-app

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart