Tlak zo strany regulátorov je už vidno aj na DEX – Uniswap Labs delistovalo vyše 100 tokenov

Decentralizované financie mali byť jednou z tých kategórii kryptomien, ktorá mala regulátorom odolávať. V istom slova zmysle by sa dokonca dalo povedať, že pokiaľ kryptomenové projekty priveľmi spolupracujú s regulátormi, tak sa pri nich nedá hovoriť o akejkoľvek decentralizácii, ktorá by mala byť jednou z hlavných myšlienok stojacich za akoukoľvek kryptomenou. Nech už je to ale akokoľvek, tak najmä decentralizované burzy (DEX) bývajú často vyzdvihované zo strany kryptomenových fanatikov ako tie, ktoré by mali priniesť väčšiu decentralizáciu a menší dosah regulátorov. Ako sa ale zdá, tak ani toto nemusí byť pravidlom.

Delistovanie kryptomenových akcií

Iba koncom tohto týždňa sa Uniswap Labs, software development studio stojace za vývojom Uniswap, vyjadrilo, že príde ku delistovaniu približne 100 rôznych projektov či tokenov z app.uniswap.org. Tento krok mal z ich strany prísť najmä kvôli vyvíjajúcim sa reguláciám, ktoré dané typy tokenov nemajú povoľovať. Ide najmä o delistovanie rôznych syntetických aktív, syntetických akcií či takzvaných mirror stocks (čo je v podstate opäť iba iný druh syntetických tokenov, ktoré sledujú cenu akcií).

Prečítajte si tiež: Prieskum spoločnosti Gallup: Počet investorov do kryptomien narástol od roku 2018 viac ako 3-násobne

Delistované mali byť napríklad Tether Gold, mirror Amazon, mirror Tesla či Zelda a Mini Mario Cash. V podstate tak nedošlo ku delistovaniu žiadnej podstatnej meny či tokena. No to však problémom nie je. Problémom je, že vôbec k takémuto aktu došlo. Tento totižto môže veľmi naštrbiť dôveru v Uniswap Labs, keďže v prípade Uniswap Protocol sa počíta s tým, že je úplne decentarlizovaný a takéto kroky sa diať nebudú.

Správny či nesprávny krok?

A presne na to upozornila aj práve Uniswap Labs, ktoré poukázala na fakt, že to, že prišlo ku odstráneniu tokenov z app.uniswap.org ešte neznamená, že by prišlo ku centralizácii daného projektu.

„Uniswap Protocol – na rozdiel od daného interfacu – je plne automatizovaný, decentralizovaný a nemenný set smart kontraktov. Ten poskytuje prístup úplne všetkým s internetovým pripojením. Rovnako tento krok nemá žiadny dopad na Uniswap Interface kód, ktorý je stále open source.“

Aj to stálo v oficiálnom stanovisku, ktoré si môžete prečítať na nasledujúcom linku. V ňom sa rovnako nachádza aj dôvod, prečo malo k tomuto kroku dôjsť. Je ním snaha o udržanie hodnôt ako napríklad poskytovanie bezpečnej a transparentnej finančnej infraštruktúry, ktorá má byť spojená s DeFi svetom.

Pridaj sa do VIP skupiny a získaj náskok pred ostatnými! VIAC INFO TU.

To ale bude pravdepodobne stále náročnejšie, keďže regulátori chcú stále viac vstupovať aj do sveta decentralizovaných financií. To napríklad potvrdil chairman americkej SEC, Gary Gensler, ktorý prednedávnom povedal nasledovné:

„Aby nedošlo ku nejakému nedorozumeniu: nie je vôbec žiadny rozdiel medzi akciovým tokenom, tokenom so stabilnou hodnotou krytým iným aktívom alebo iným virtuálnym produktom ktorý poskytuje syntetický prístup ku aktívu, ktorého hodnotu kopíruje. Tieto platformy – či už sú centralizované alebo decentarlizované – podliehajú bezpečnostným zákonom a musia dodržiavať pravidlá vrámci nášho systému.

Aj tieto vyjadrenia tak vzbudzujú niekoľko otázok ohľadom toho, ako budú v budúcnosti fungovať napríklad rôzne DeFi projekty. Pokiaľ by malo prichádzať totižto často ku intervenciám do týchto projektov, tak je viac ako možné, že sa DeFi ani zďaleka nebude brať tak „decentralizovane,“ ako je tomu teraz. Minimálne nie v prípade Uniswapu, ktorý stále suverénne patrí medzi tie najviac používané a najobľúbenejšie DEX projekty vôbec. Či bude ale v tomto trende pokračovať závisí aj od toho, či príde ku opätovným zásahom do iných interfaceov zo strany Uniswap Labs.

Zdroje: https://beincrypto.com/, https://www.theblockcrypto.com/, https://ambcrypto.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart