Turecko oznámilo plány na národnú blockchain infraštruktúru.

Turecká vláda oznámila plány na vybudovanie národnej blockchain infraštruktúry na využívanie distributed ledger technológie (DLT) vo verejnej správe. Turecké inštitúcie prijali blockchain technológiu v rôznych oblastiach takže zdá sa, že táto krajina pochopila prínos tejto technológie.

Ministerstvo priemyslu a technológií stanovilo svoju víziu počas prezentácie Stratégie 2023 18. septembra v Ankare. Stratégia 2023 zdôrazňuje blockchain a DLT ako priority na nasledujúci rok. Dokument sa odvoláva na prieskum Startup Genomu, ktorý označuje blockchain ako jeden z najrýchlejšie rastúcich technologických trendov, so 101,5 % nárastom start up financovania celosvetovo.

Regulačné pieskovisko pre blockchain sa blíži

V dokumente Stratégia 2023 sa uvádza, že sa v Turecku vytvorí nová open-source platforma pre blockchain. Táto iniciatíva bude analyzovať rôzne prípady použitia, ako sú registrácia pôdy, akademické certifikáty atď, aby sa určili potenciálne aplikácie vo verejnom sektore.

Ministerstvo priemyslu a technológií tiež plánuje spolupracovať s tureckými regulátormi na vytvorení regulačnej oblasti.

Turecká vláda používa to slovo, začínajúce sa na B

Ako dnes informoval Cointelegraph Turkish, Stratégia 2023 je prvým tureckým ministerským dokumentom, ktorý ako referenciu obsahuje slovo „Bitcoin“ (BTC). Turecko vydalo v júli ekonomický plán, ktorý popisuje digitálnu menu, vydanú centrálnou bankou, ale nespomína Bitcoin ani iné kryptomeny. Stratégia 2023 tiež poskytuje túto úplnú definíciu blockchain technológie.

„Blockchain, ktorý sa stal populárnym vo virtuálnych menách, ako je Bitcoin, dodáva distribuovanú komunikačnú infraštruktúru na zabezpečenie dôvery medzi stranami pri transakciách bez potreby ústredného orgánu. Táto funkcia umožňuje mnoho rôznych prípadov použitia, ktoré sa zaoberajú otázkami transparentnosti a spoľahlivosti, od smart kontraktov po dodávateľské reťazce. Keďže blockchain technológia odstraňuje akýchkoľvek sprostredkovateľov, vytvára nové business modely, ktoré budú formovať budúcnosť.“

Turecké inštitúcie prijali blockchain technológiu v rôznych oblastiach. V auguste bolo na univerzite v Bahçeşehire otvorené nové Istanbul Blockchain and Innovation Center (BlockchainIST Center). Riaditeľka tohto centra, Bora Erdamar uviedla, že BlockchainIST bude „najdôležitejším centrom výskumu, vývoja a inovácií v Turecku, v ktorom sa vedecké štúdie a publikácie robia v blockchain technológiách.“

Začiatkom tohto mesiaca Turkey’s Istanbul Clearing, Settlement and Custody Bank (Takasbank) oznámila platformu na obchodovanie s fyzickým zlatom na báze blockchainu. Cieľom nového projektu Takasbanky je umožniť používateľom prevádzať fyzické zlato, uložené na Borsa Istanbul Stock Exchange.

Zdroj: https://cointelegraph.com/news/turkey-announces-plans-for-a-national-blockchain-infrastructure

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart