Ukrajina plánuje oficiálne zlegalizovať Bitcoin a iné kryptomeny.

Ukrajinské ministerstvo digitálnej transformácie plánuje zlegalizovať Bitcoin a iné kryptomeny, aby ich vyradili z ich súčasnej právnej „šedej oblasti“. V súčasnosti nie sú kryptomeny v krajine zakázané, ale nemajú žiaden oficiálny status. Tento krok je súčasťou modernizačného úsilia krajiny, vedeným jej novým mladým prezidentom.

Jeden z námestníkov ministra, ktorý má byť vymenovaný na ukrajinskom ministerstve digitálnej transformácie, nedávno potvrdil, že jedným z hlavných cieľov agentúry je legalizácia kryptomien. Plánuje tiež presunúť svoje štátne registre do siete, založenej na blockchaine.

Kryptomeny budú na Ukrajine legálne

Alexander Bornyakov povedal portálu Liga.net, že „ľudia, ktorí sa zaoberajú kryptomenami, by mali vyjsť zo „šedej zóny“ a začať platiť dane.“ Bornyakov išiel tak ďaleko, že povedal, že ukrajinské orgány chcú „vyťažiť z minerov“ a z dlhodobého hľadiska, z obchodníkov s kryptomenami. Reportérom tiež povedal, že vláda plánuje preniesť verejné registre a dokumenty do štátom vedeného distributed ledger systému.

Mnoho z týchto modernizačných snáh vedie súčasný podpredseda pre digitálne informácie, 28-ročný Mikhail Fedorov. Nedávno povedal denníku Ukrayinska Pravda, že chce zmeniť štát na „jednoduchú službu.“ Malo by to byť „pohodlné a nenápadné… aby ste sa pri interakcii so štátom cítili pohodlne, presne, ako keď si objednáte Uber, Booking alebo Airbnb.“

Ukrajina sa pokúša o modernizáciu

Nový ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhral tento rok prekvapujúce voľby a odvtedy začal bojovať proti korupcii. Rozsiahle zmeny, ku ktorým dochádza vo všetkých vládnych sektoroch, sú súčasťou úsilia o „modernizáciu“ v krajine: zefektívnenie služieb a zvýšenie digitálnej gramotnosti. Súčasťou tejto vízie sú nepochybne aj kryptomeny. Predchádzajúca vláda plánovala do roku 2021 implementovať „štátnu politiku“, súvisiacu s kryptomenami, Zelenskyj však plánuje tento proces rapídne urýchliť.

S toľkými novými mladými úradníkmi v Zelenského vláde by sa Ukrajina mohla v nadchádzajúcom desaťročí stať významným centrom inovácií blockchainu. Ako povedal Fedorov, chce zefektívniť vládne služby tak, ako Uber alebo Airbnb. Toto si vyžaduje komplexné, decentralizované systémy, ktoré je ukrajinská vláda otvorená aplikovať použitím blockchain technológie.

Tým by sa Ukrajina mohla čoskoro ukázať ako prípadová štúdia o tom, ako úspešná môže byť takáto iniciatíva pri oprave krajiny, zničenej vojnou, korupciu a zlou infraštruktúrou.

Zdroj: https://beincrypto.com/ukraine-plans-to-officially-legalize-bitcoin-and-other-cryptocurrencies/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart