Ukrajina testuje NEM blockchain na nastávajúce prezidentské voľby 

Predseda ukrajinskej volebnej komisie zverejnil na svojej Facebookovej stránke pilotný program v súvislosti s prezidentskými voľbami, ktoré sa uskutočnia v budúcom roku. V spolupráci s NEM testujú hlasovací modul tejto blockchain platformy.

Oleksandr Stelmakh, predseda ukrajinskej centrálnej  volebnej komisie je s testovaním veľmi spokojný. Vo svojom statuse popísal aj priebeh testovania a vyzval občanov, aby sa do ňho zapojili.

“Jednou zo základných vlastností blockchainu je nemožnosť robenia zmien a tiež decentralizované uloženie dát na viacerých nódoch. Tieto vlastnosti sme využili na uchovanie údajov a spočítanie hlasov z hlasovacích staníc počas prezidentských volieb v roku 2014,”  napísal Stelmakh.

zdroj: https://coinzdaily.com/news/blockchain/election-commission-ukraine-studying-possibility-using-blockchain-nem-elections-7324/

Ďalej uviedol, že poplatok za transakciu a teda jeden hlas je 0,3 XEM, čo je momentálne 0,03€. Orientačné náklady na jednu policajnú stanicu, ktorá prijíma výsledky volieb by boli okolo 8765 XEM alebo 1227 USD. Na doživotné uchovanie dôležitých údajov, akými sú výsledky prezidentských volieb je to malá suma.

NEM umožňuje jednoducho vytvoriť vlastný token (Mosaic), ktorý môže mať rôzne využitie. Pre účely ukrajinského hlasovania bol vytvorený token s názvom el-pres-2014:prtcl-25-05-2014. Bolo využité skúšobné prostredie s 28 nódmi a testovacie XEM boli poskytnuté pobočkou NEM nadácie v Ukrajine.

Ukrajina už zažila volebné podvody v minulosti a dôvera občanov vo férové voľby je nízka aj kvôli vysokej korupcii v krajine. Či je technológia blockchain liekom pre túto situáciu sa dozvieme v najbližšej dobe.

1 2 3

Matúš Rajský

Poistný matematik, NEM blockchain fanúšik a ICO analytik.

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart