V USA odsúdili ženu na 13 rokov väzenia za podporu ISISu prostredníctvom Bitcoin

Žena z amerického štátu New York bola odsúdená na 13 rokov väzenia potom, čo mala prostredníctvom Bitcoinu posielať financie na podporu teroristickej organizácie ISIS. Podľa americkej Department of Justice mala Zoobia Shahnaz poslať na podporu ISISu dokopy zhruba 150 000 dolárov, za čo mala byť minulý týždeň odsúdená na 13 rokov vo väzbe.

Táto žena pri financovaní teroristických aktivít pritom porušila množstvo zákonov a podvodov. Na kúpu svojich bitcoinov, ktoré posielala ISISu si napríklad zobrala pôžičku, ktorú nesplácala alebo si navýšila svoj dlh na kreditnej karte až do výšky 62 000 dolárov. Všetky takto získané peniaze potom preposielala do Pakistanu, Turecka alebo Číny na podporu extrémistickej skupiny ISIS.

Podľa vyšetrovateľov, ktorí následne prehľadali jej dom ako aj internetovú históriu, mala Zoobia Shahnaz nielen navštevovať stránky podnecujúce terorizmus, ale rovnako si mala hľadať spôsob, akým by sa dostala do Sýrie, kde sa mala ku ISISu pridať.

Všetko zlé, je na niečo dobré

Aj napriek tomu, že sa môže zdať, že pre kryptomeny nie je v tomto prípade nič dobré, opak je pravdou. Práve kvôli tomu, že Zoobia Shahnaz použila Bitcoin na financovanie terorizmu, bola zadržaná americkou políciou. Financie žiaľ teroristická organizácia už obdržala, avšak aj vďaka Bitcoinu sa podarilo danú páchateľku dolapiť.

Kryptomenoví kritici používajú práve financovaní terorizmu prostredníctvom Bitcoinu ako jeden z najčastejších dôvodov, prečo si myslia, že by kryptomeny mali dostať oficiálnu stopku. Ako ukázal aj prípad Zoobie Shahnaz, na tento prípad sa dá pozrieť z dvoch uhlov. Jedným je fakt, že Bitcoin jednoducho poslúžil ako prostriedok na prenos financií na stranu ISIS. Druhým je však fakt, že aj vďaka Bitcoinu sa podarilo Zoobiu Shahnaz chytiť. 

Práve preto by sa tak mali zamyslieť najmä kryptomenoví kritici nad tým, či je naozaj potrebné Bitcoin neustále osočovať a tvrdiť, že slúži iba na podporu terorizmu. Hneď niekoľko analýz a výskumov rôznych spoločností pritom potvrdilo, že na nelegálne transakcie, financovanie terorizmu alebo pranie špinavých peňazí sa používa iba minimálne percento z celkového počtu transakcií.

Zdroj:https://www.coindesk.com/

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart