Venezuela zvažuje pridanie Bitcoinu a Etherea do národných rezerv.

Podľa štyroch nemenovaných ľudí, ktorí majú priame informácie o tejto záležitosti, sa môžu Bitcoin a Ethereum stať vo Venezuele rezervnými menami. Venezuela je úplne odrezaná od medzinárodného obchodu kvôli sankciám zo strany USA, a preto sú kryptomeny briliantným riešením aj na platby.

Štátna ropná a plynárenská spoločnosť Petroleos de Venezuela SA ma problém vykonávať medzinárodné platby z dôvodu prísnych sankcií zo strany Spojených štátov, ktoré kontrolujú príslušné banky.

„Venezuela tiež zvažuje návrh, ktorý počíta s kryptomenami ako súčasťou medzinárodných rezerv, teraz takmer na tridsaťročnom minime na 7,9 miliárd dolárov,“ hovorí Bloomberg.

Petroleos sa nechce prihlásiť na burzy z dôvodu rôznych právnych požiadaviek a overovania, takže chcú platiť prostredníctvom Bitcoinu alebo ETH cez centrálnu banku.

Nie je jasné, či má Petroleos Bitcoin alebo ETH a/alebo ako sa k nim dostali, ale popularita krypto vo Venezuele prudko stúpa, odkedy hyperinflácia znehodnotila ich lokálnu menu.

Podľa Thiaga Cesara, CEO bitcoinového mimoburzového (OTC) makléra Transfero Swiss, ktorý pôsobí vo Švajčiarsku a Brazílii, je najväčší OTC dopyt po Bitcoine v Brazílii od spoločností, ktoré chcú platiť dodávateľom v Číne, a naopak. Počas nedávnej konferencie o Bitcoine uviedol, že čínski dodávatelia zrejme poskytujú zľavy, ak sa platby uskutočňujú v Bitcoine.

Ďalej uviedol, že vo Venezuele je za BTC prémia, ale v Kolumbii, u suseda je zľava. Je to preto, lebo Venezuelčania chodia do Kolumbie, aby predali svoj Bitcoin a dostali pesos, pričom situácia vo Venezuele vytvára regionálny efekt, pokiaľ ide o adopciu Bitcoinu, ktorá tiež rastie v Peru a Brazílii a do istej miery aj v Argentíne.

Ak Venezuela urobí krok s vyhlásením Bitcoinu ako rezervnej meny, potom by to bol úplne prvý štát, ktorý tak urobí, pričom ďalšie centrálne banky by to mohli nasledovať, najmä ak obchodujú s Venezuelou.

Takéto centrálne banky v súčasnosti obchodujú navzájom v zlate, pokiaľ neprechádzajú medzinárodnými bankami. Zlato sa však ťažko prepravuje, zatiaľ čo Bitcoin zaznamenal za 1 dolár viac ako niekoľko miliardové prevody, zúčtované za desať minút. Jeden takýto prevod bol práve tento mesiac, keď sa presunulo 94 000 Bitcoinu v hodnote asi jednej miliardy dolárov.

Zostáva nejasné, kto tento prevod uskutočnil, s množstvom špekulácií, ale s malými konkrétnymi dôkazmi. Rastúce používanie Bitcoinu pre medzinárodné platby dodávateľom však môže viesť k väčšiemu počtu takýchto prevodov. Platí to najmä v prípade, ak to centrálna banka podporí, pričom Bitcoin má potenciál pôsobiť ako alternatíva k SWIFT-u.

Zdroj :https://www.trustnodes.com/2019/09/27/venezuela-considering-adding-bitcoin-and-ethereum-to-national-reserves

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart