Vlády prejavujú záujem o spoločnosti analyzujúce Monero a Zcash transakcie

Vlády prejavujú záujem o spoločnosti analyzujúce Monero a Zcash transakcie

 

 

Nedávno sme spomenuli, že americká vláda čoraz viac sleduje Bitcoin užívateľov s pomocou firmy Chainalysis. Ukazuje sa, že rastie záujem o služby Bitcoin sledovania. Navyše stúpa potreba sledovať aj kryptomeny ako Zcash a Monero, ktoré sa zaoberajú ochranou súkromia. To môže byť ťažšie, ako sa pôvodne predpokladalo.

Meny orientované na ochranu súkromia sa dostávajú pod dohľad 

Stalo sa zrejmým, že každý, kto si cení kryptomeny z dôvodov ochrany súkromia alebo anonymity, by vôbec nemal používať Bitcoin. Nie len preto, že ide o jednu z najtransparentnejších mien súčasnosti, ale aj preto, že je hlavným cieľom analýzy Blockchain firiem. Americká vláda vynakladá veľa peňazí na to, aby nestrácala prehľad o Bitcoin užívateľoch, a očakáva sa aj od ostatných krajín, že budú tento príklad onedlho nasledovať.

Väčšina vlád sa však nemusí sústreďovať výhradne na Bitcoin. V skutočnosti narastá dopyt po sledovaní aktivít užívateľov Zcash a Monera. Je to zaujímavý vývoj, najmä vzhľadom na to, že nedávne správy ukázali, ako je analýza Monero Blockchainu dnešnými technológiami takmer nemožná. To neznamená, že to nie je možné, ale môže si to vyžadovať veľmi odlišný prístup.

Vnútorná transparentnosť Bitcoinu uľahčuje firmám analyzovať tieto pohyby. Hoci pri transakciách nie sú zaznamenávané žiadne osobné údaje, k monitorovaniu Blockchainu sa nevyžaduje špeciálny softvér. Dať zmysel týmto informáciám je však niečo úplne iné. Spoločnosti ako Elliptic a Chainalysis zarábajú pomocou svojich analýz slušné peniaze, hoci na trh prúdia nové firmy.

V prípade Monero a Zcash sa však jedná o úplne inú situáciu. Monero môže predovšetkým predstavovať oveľa väčšiu výzvu, ako by mohla väčšina spoločností pripustiť. Monero bol vytvorený tak, aby chránil súkromné údaje a aby sa od základov nedal vystopovať, a Zcash vytvorili akademici. Moneru sa začína dariť na darknete, zatiaľ čo Zcash je jedinou platobnou metódou, ktorú akceptujú The Shadow Brokers.

Viceprezident Dark Owl, Andrew Lewman, vysvetľuje:

„Najmä Monero sa začína prijímať. Jeden alebo dva kriminálne trhy sa začali pohrávať so Zcash, no Monero sa stáva oveľa populárnejším a je tu trh, ktorý používa iba Monero, pretože Bitcoin je ľahko vystopovateľný cez Blockchain.“

Bude zaujímavé sledovať, ako sa vládam a analytikom podarí riešiť Monero a Zcash „problém“. Je evidentné, že tieto meny dosť pokročili vo vývoji, keď Bitcoin oproti nim vyzerá ako hračka, pokiaľ sa jedná o anonymitu. Zatiaľ čo obidve meny naberajú na obrátkach, veľká väčšina nelegálnej činnosti na internete sa stále deje prostredníctvom Bitcoinu. Poraziť svetovú kryptomenu nebude v žiadnom prípade jednoduché; toľko je zatiaľ isté.

 

Pridaj sa do KRYPTO-skupiny a dostávaj včas najaktuálnejšie informácie zo sveta kryptomien:

 

Zdroj:themerkle.com

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart