WaterMiner je nový typ Monero mining malvéru

WaterMiner je nový typ Monero mining malvéru

 

 

Väčšina ľudí si dobre uvedomuje šírenie škodlivého Monero mining softvéru a pluginov. Vo väčšine prípadov sú tieto nástroje vložené na rôznych webových stránkach. Pirate Bay je krásnym príkladom. Doteraz si celková koncepcia „in-browser“ Monero ťažby získala veľmi zlú povesť. Ukázalo sa, že existuje nový typ malvéru, ktorý sa pokúša o podobný cieľ. WaterMiner je hrozba, ktorej sa prinajmenšom treba obávať.

WaterMiner pokračuje v škodlivom Monero mining trende

Svojim spôsobom by nemal byť nikto prekvapený, že existuje veľa rôznych projektov zameraných na nelegálnu ťažbu Monera. Odvtedy, čo veľa stránok zaviedlo túto metódu generovania príjmov, došlo vo všeobecnosti k zvýšenému zameraniu na negatívnu stránku Monero ťažby. Toto nie sú dobré správy pre tento populárny altcoin a zdá sa, že veci sa môžu iba zhoršiť. Konkrétne povedané, objavil sa nový typ malvéru, vďaka ktorému je koncept ťažby Monera ešte príťažlivejší pre zločincov.

Nikto nemôže poprieť, že dopyt po Monere rastie po celom svete. Ako príklad máme niekoľko Darknet trhov, ktoré uprednostňujú Monero pred Bitcoinom a inými kryptomenami. To samo o sebe nie je prekvapením, pretože Bitcoinu chýba ochrana súkromia a funkcie anonymity v každom možnom smere. Monero, na druhej strane, je oveľa anonymnejšou menou než Bitcoin.

Keď spojíte koncept anonymity a peňažnej hodnoty, je len otázkou času, kedy sa o menu začnú zaujímať aj kriminálnici. To je práve príklad Monera. Minerva Labs sa podarilo odhaliť nový typ malvéru. Podľa výskumníkov je tento nový typ malvéru známy ako WaterMiner, aj keď sa tento názov môže v budúcnosti zmeniť.

Tento nový typ malvéru je zrejme distribuovaný prostredníctvom na to určenej kampane. Konkrétne povedané, zločinci infikovali počítače škodlivým Monero mining malvérom, ktorý nie je viditeľný pomocou tradičných monitorovacích nástrojov. Cieľom je ukradnúť CPU počítača a pritom ťažiť XMR, hoci je naďalej otázne, akú veľkú hrozbu tento koncept skutočne predstavuje. Nedá sa vylúčiť, že tento malvér ovplyvní tisícky počítačov na celom svete v nasledujúcich dňoch a týždňoch

Prvý výskum naznačuje, že WaterMiner je distribuovaný spoločne s „hernými modifikáciami“. Nie je to nezvyčajný spôsob distribúcie malvéru. V prvej fáze bol WaterMiner šírený cez ruské fórum. V jednom prípade sa jednalo o balíček „módov“ určených na zlepšenie herného zážitku z GTA V. Nie je jasné, či to tak bolo v skutočnosti, no vieme, že všetci, ktorí si stiahli balíček, mali svoje počítače infikované WaterMinerom.

Nie je prekvapením, že tento malvér využíva MinerGate pre svoje ilegálne mining aktivity. Ide o bežný trend vo svete mining malvéru kryptomien, najmä pokiaľ ide o Monero. Z určitého dôvodu sa oň vo veľkej miere zaujímajú kryptozločinci. Navyše sa zdá, že samotný WaterMiner je modifikovanou verziou XMRing, open-source Monera minera. Bude zaujímavé vidieť, ako sa veci vyvíjajú pokiaľ ide o WaterMiner.

 

Zdroj:themerkle.com

This Post Has One Comment

Pridaj komentár

Zatvoriť menu
×

Cart